Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior High
6
Arlington/Lake Preston
Junior High (0-1)
20
Deubrook Area
Junior High (2-2-2)
final
1 2 3 4 T
6 0 0 0 6
12 8 0 0 20
Arlington High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
0
Sioux Valley
Varsity (11-12)
3
Arlington
Varsity (21-3)
final
1 2 3 T
14 17 20 0
25 25 25 3
Arlington High School
Wednesday, Oct 13
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 2B Meet

Chester Area
Dell Rapids St. Mary
Alcester-Hudson
Arlington
Canistota
Centerville
Colman-Egan
De Smet
Gayville-Volin
Howard
Irene-Wakonda
Lake Preston
Oldham-Ramona/Rutland
Sioux Falls Lutheran
Viborg-Hurley
McCrossan
10/13 · 1:00 PM Dells Rocky Run Golf Course
Wednesday, Oct 13
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 2B Meet

Chester Area
Dell Rapids St. Mary
Alcester-Hudson
Viborg-Hurley
Sioux Falls Lutheran
Oldham-Ramona/Rutland
Lake Preston
Irene-Wakonda
Howard
Gayville-Volin
De Smet
Colman-Egan
Centerville
Canistota
Arlington
10/13 · 1:00 PM Dells Rocky Run Golf Course
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior High

8th at 4pm in Aux Gym, 7th at 5pm in Aux Gym, C-Team at 5pm in Main Gym

Arlington
Junior High (0-0)
Deubrook Area
Junior High (0-0)
4:00 PM
10/14
Deubrook Area High School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Varsity
3
Arlington
Varsity (22-3)
0
Deubrook Area
Varsity (13-10)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
19 16 23 0
Deubrook Area High School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior Varsity
Arlington
Junior Varsity (1-1)
Deubrook Area
Junior Varsity (4-4)
6:00 PM
10/14
Arlington High School
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity

Senior Night

50
Arlington/Lake Preston
Varsity (2-6)
29
Estelline/Hendricks
Varsity (1-7)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 50
0 0 0 0 29
Estelline High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

DVC Tournament

2
Elkton-Lake Benton
Varsity (15-10)
1
Arlington
Varsity (22-4)
final
1 2 3 T
22 25 25 2
25 23 23 1
Arlington High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

DVC Tournament

0
De Smet
Varsity (11-11)
2
Arlington
Varsity (23-4)
final
1 2 T
15 12 0
25 20 2
Arlington High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

DVC Tournament

0
Castlewood
Varsity (15-7)
2
Arlington
Varsity (24-4)
final
1 2 T
19 14 0
25 23 2
Arlington High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

DVC Tournament

0
Colman-Egan
Varsity (19-6)
2
Arlington
Varsity (25-4)
final
1 2 T
27 13 0
29 25 2
Arlington High School
Monday, Oct 18
COMPETITIVE CHEER

Lake Preston Invitational

Arlington/Lake Preston
Dell Rapids St. Mary
Deubrook Area
Redfield
Elkton-Lake Benton
Faulkton Area
10/18 · 6:00 PM Lake Preston School District
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Varsity

Junior high at 5:00 PM

3
Arlington
Varsity (26-4)
1
Oldham-Ramona/Rutland
Varsity (13-13)
final
1 2 3 4 T
25 21 25 25 3
19 25 20 15 1
Oldham Gym
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McCrossan
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Cardinals!
News
No recent news