Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior Varsity
14
Jim River
Junior Varsity (1-3)
16
Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian
Junior Varsity (1-0)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 14
0 0 0 0 16
Tripp-Delmont School District 33-5
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
3
Burke
Varsity (21-5)
0
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (5-15)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
13 8 10 0
Andes Central High School
Thursday, Oct 14
BOYS CROSS COUNTRY

SDHSAA Region 3A Meet

Beresford
Canton
Dakota Valley
Elk Point-Jefferson
Lennox
Ethan/Parkston
Parker
Wagner
Tea Area
Andes Central/Dakota Christian
Bon Homme
Hanson
Vermillion
10/14 · 3:00 PM The Bridges at Beresford Golf Course and Community Center
Thursday, Oct 14
GIRLS CROSS COUNTRY

SDHSAA Region 3A Meet

Beresford
Dakota Valley
Vermillion
Canton
Elk Point-Jefferson
Lennox
Parker
Ethan/Parkston
Tea Area
Wagner
Andes Central/Dakota Christian
Bon Homme
Hanson
10/14 · 3:00 PM The Bridges at Beresford Golf Course and Community Center
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior Varsity
Andes Central/Dakota Christian
Junior Varsity (0-3)
Wagner
Junior Varsity (2-0)
6:30 PM
10/14
Wagner High School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Varsity
0
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (5-16)
3
Wagner
Varsity (20-4)
final
1 2 3 T
18 9 13 0
25 25 25 3
Wagner High School
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity

Senior Night

66
Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian
Varsity (3-5)
6
Hill City
Varsity (1-7)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 66
0 0 0 0 6
Ranger Field
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Thunder Nation VB Tourney

2
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (6-16)
1
Freeman Academy/Marion
Varsity (3-20)
final
1 2 3 T
25 24 25 2
8 26 13 1
Andes Central High School
Saturday, Oct 16
COMPETITIVE CHEER

Platte-Geddes Invitational

1
Parkston
2
Dakota Valley
3
Platte-Geddes/Andes Central/Dakota Christian
4
Winner Area
5
Bon Homme
6
Dell Rapids
7
Wolsey-Wessington
8
Wagner
9
Gregory
10
Lyman
-
Tea Area
-
Northwestern
10/16 · 11:00 AM Platte-Geddes Armory and Multi-Purpose Room
Saturday, Oct 16
COMPETITIVE DANCE

Platte-Geddes Invitational

1
Dakota Valley
2
Platte-Geddes/Andes Central/Dakota Christian
3
Winner Area
4
Gregory
5
Northwestern
-
Tea Area
10/16 · 11:00 AM Platte-Geddes Armory and Multi-Purpose Room
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Thunder Nation Tourney

0
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (6-17)
2
Wessington Springs
Varsity (12-14)
final
1 2 T
12 18 0
25 25 2
Andes Central High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Thunder Nation Volleyball Tourney

0
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (6-18)
2
Lakota Tech
Varsity (14-4)
final
1 2 T
19 19 0
25 25 2
Andes Central High School
Monday, Oct 18
COMPETITIVE CHEER

Bon Homme Invite

Bon Homme
Dakota Valley
Dell Rapids
Parkston
Platte-Geddes/Andes Central/Dakota Christian
Wagner
10/18 · 6:00 PM Bon Homme High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL Varsity
0
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (6-19)
3
Kimball/White Lake
Varsity (14-9)
final
1 2 3 T
16 22 6 0
25 25 25 3
White Lake School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity
Mitchell Christian
Varsity (2-15)
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (6-19)
6:30 PM
10/22
Dakota Christian School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY

SDHSAA Class A State Meet

Belle Fourche
Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY

SDHSAA Class A State Meet

Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Belle Fourche
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Cadets!
News
No recent news