Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior Varsity
14
Sioux Falls Christian
Junior Varsity (5-2)
28
Dakota Valley
Junior Varsity (1-2)
final
1 2 3 4 T
0 0 14 0 14
6 8 7 7 28
Dakota Valley High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior Varsity
Dakota Valley
Junior Varsity (1-0)
Lennox
Junior Varsity (1-2)
6:00 PM
10/12
Dakota Valley High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
0
Lennox
Varsity (7-13)
3
Dakota Valley
Varsity (19-7)
final
1 2 3 T
5 10 10 0
25 25 25 3
Dakota Valley High School
Thursday, Oct 14
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3A Meet

Beresford
Canton
Dakota Valley
Elk Point-Jefferson
Lennox
Ethan/Parkston
Parker
Wagner
Tea Area
Andes Central/Dakota Christian
Bon Homme
Hanson
Vermillion
10/14 · 3:00 PM The Bridges at Beresford Golf Course and Community Center
Thursday, Oct 14
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3A Meet

Beresford
Dakota Valley
Vermillion
Canton
Elk Point-Jefferson
Lennox
Parker
Ethan/Parkston
Tea Area
Wagner
Andes Central/Dakota Christian
Bon Homme
Hanson
10/14 · 3:00 PM The Bridges at Beresford Golf Course and Community Center
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity

Senior Recog & Homecoming

16
Dakota Valley
Varsity (1-7)
49
Dell Rapids
Varsity (5-3)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 16
0 0 0 0 49
Dell Rapids High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Dak XII Tournament

1
Dell Rapids
Varsity (13-12)
2
Dakota Valley
Varsity (20-7)
final
1 2 3 T
16 25 14 1
25 23 25 2
Tea Area High School
Saturday, Oct 16
GIRLS SOCCER Varsity

Class A - State Championship

1
Dakota Valley
Varsity (10-4-3)
2
West Central
Varsity (13-1-1)
final
1 2 T
0 1 1
1 1 2
Howard Wood Field
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Dak 12 tourney

2
Dakota Valley
Varsity (21-7)
0
Tea Area
Varsity (14-8)
final
1 2 T
28 25 2
26 19 0
Tea Area High School
Saturday, Oct 16
COMPETITIVE CHEER Varsity

Platte-Geddes Invitational

1
Parkston
2
Dakota Valley
3
Platte-Geddes/Andes Central/Dakota Christian
4
Winner Area
5
Bon Homme
6
Dell Rapids
7
Wolsey-Wessington
8
Wagner
9
Gregory
10
Lyman
-
Tea Area
-
Northwestern
10/16 · 11:00 AM Platte-Geddes Armory and Multi-Purpose Room
Saturday, Oct 16
COMPETITIVE DANCE Varsity

Platte-Geddes Invitational

1
Dakota Valley
2
Platte-Geddes/Andes Central/Dakota Christian
3
Winner Area
4
Gregory
5
Northwestern
-
Tea Area
10/16 · 11:00 AM Platte-Geddes Armory and Multi-Purpose Room
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Dak XII Conference Tournament

0
Dakota Valley
Varsity (21-8)
2
Sioux Falls Christian
Varsity (26-4)
final
1 2 T
7 7 0
25 25 2
Tea Area High School
Monday, Oct 18
COMPETITIVE CHEER

Bon Homme Invite

Bon Homme
Dakota Valley
Dell Rapids
Parkston
Platte-Geddes/Andes Central/Dakota Christian
Wagner
10/18 · 6:00 PM Bon Homme High School
Thursday, Oct 21
FOOTBALL Varsity
6
Dakota Valley
Varsity (1-8)
34
Vermillion
Varsity (6-3)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 6
0 0 0 0 34
DakotaDome
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Freshman
Dakota Valley
Freshman (0-0)
Vermillion
Freshman (1-5)
4:30 PM
10/22
Dakota Valley High School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Junior Varsity
Dakota Valley
Junior Varsity (1-0)
Vermillion
Junior Varsity (1-8)
6:00 PM
10/22
Dakota Valley High School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity
Dakota Valley
Varsity (21-8)
Vermillion
Varsity (7-14)
7:00 PM
10/22
Dakota Valley High School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class A State Meet

Belle Fourche
Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class A State Meet

Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Belle Fourche
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Panthers!