Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior High
Ethan
Junior High (0-0)
Howard
Junior High (0-1-1)
4:00 PM
10/12
Howard High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity

Howard Cancer Night

3
Ethan
Varsity (13-11)
0
Howard
Varsity (11-12)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
18 20 10 0
Howard High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior Varsity
0
Ethan
Junior Varsity (0-2)
2
Howard
Junior Varsity (5-4)
final
1 2 T
19 21 0
25 25 2
Howard High School
Thursday, Oct 14
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3A Meet

Beresford
Canton
Dakota Valley
Elk Point-Jefferson
Lennox
Ethan/Parkston
Parker
Wagner
Tea Area
Andes Central/Dakota Christian
Bon Homme
Hanson
Vermillion
10/14 · 3:00 PM The Bridges at Beresford Golf Course and Community Center
Thursday, Oct 14
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3A Meet

Beresford
Dakota Valley
Vermillion
Canton
Elk Point-Jefferson
Lennox
Parker
Ethan/Parkston
Tea Area
Wagner
Andes Central/Dakota Christian
Bon Homme
Hanson
10/14 · 3:00 PM The Bridges at Beresford Golf Course and Community Center
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Varsity
3
Ethan
Varsity (14-11)
0
Hanson
Varsity (5-18)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
13 21 16 0
Hanson High School
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity
54
Bridgewater-Emery/Ethan
Varsity (5-3)
0
Baltic
Varsity (1-7)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 54
0 0 0 0 0
Baltic High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL Varsity
3
Ethan
Varsity (15-11)
0
Avon
Varsity (16-8)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
15 18 23 0
Avon Main Gymnasium
Thursday, Oct 21
FOOTBALL Varsity

Class 11B - State First Round

Hot Springs
Varsity (7-1)
Bridgewater-Emery/Ethan
Varsity (5-3)
6:00 PM
10/21
Bridgewater
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Junior High

1 - Game

Ethan
Junior High (0-0)
Miller
Junior High (6-3)
5:00 PM
10/22
Miller Armory
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Junior Varsity

C- Game @ 5:00pm

Ethan
Junior Varsity (0-2)
Miller
Junior Varsity (12-2)
6:00 PM
10/22
Miller Armory
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity

Parent's Night

Ethan
Varsity (15-11)
Miller
Varsity (17-12)
7:00 PM
10/22
Miller Armory
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class A State Meet

Belle Fourche
Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class A State Meet

Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Belle Fourche
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Rustlers!
News
No recent news