Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior High

2 JH matches, C match

Florence/Henry
Junior High (0-1)
Estelline/Hendricks
Junior High (0-0)
3:00 PM
10/12
Henry High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior Varsity
Estelline/Hendricks
Junior Varsity (1-0)
Florence/Henry
Junior Varsity (2-2)
6:00 PM
10/12
Henry High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
3
Florence/Henry
Varsity (21-5)
2
Estelline/Hendricks
Varsity (11-9)
final
1 2 3 4 5 T
22 25 21 25 15 3
25 18 25 21 7 2
Henry High School
Thursday, Oct 14
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 1A Meet

Webster Area
Florence/Henry
Milbank
Sisseton
Tiospa Zina
Groton Area
Clark/Willow Lake
Redfield
Dakota Hills
Deuel
Great Plains Lutheran
Hamlin
Tri-State
10/14 · 3:30 PM Webster Golf Course
Thursday, Oct 14
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 1A Meet

Webster Area
Florence/Henry
Clark/Willow Lake
Sisseton
Milbank
Groton Area
Redfield
Tiospa Zina
Dakota Hills
Deuel
Great Plains Lutheran
Hamlin
Tri-State
10/14 · 3:30 PM Webster Golf Course
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Varsity
3
Florence/Henry
Varsity (22-5)
1
Deuel
Varsity (3-17)
final
1 2 3 4 T
25 25 25 25 3
27 8 20 14 1
Deuel High School
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Junior Varsity
0
Florence/Henry
Junior Varsity (2-3)
2
Deuel
Junior Varsity (7-11)
final
1 2 T
13 17 0
25 25 2
Deuel High School
Wednesday, Oct 20
ORAL INTERPRETATION Varsity

ECC Oral Interpretation Meet

Great Plains Lutheran
Britton-Hecla
Florence
Henry
Rosholt
Summit
Waubay
Waverly-South Shore
Wilmot
10/20 · 8:30 AM Lutheran Church of Our Redeemer
Thursday, Oct 21
FOOTBALL Varsity

Class 9AA - State First Round

Canistota/Freeman
Varsity (4-4)
Florence/Henry
Varsity (7-1)
7:00 PM
10/21
Florence School District 14-1
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Junior Varsity
Aberdeen Christian
Junior Varsity (0-0)
Florence/Henry
Junior Varsity (2-3)
6:00 PM
10/22
Aberdeen Christian School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity
Florence/Henry
Varsity (22-5)
Aberdeen Christian
Varsity (18-3)
7:00 PM
10/22
Aberdeen Christian School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class A State Meet

Belle Fourche
Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class A State Meet

Andes Central/Dakota Christian
Baltic
Belle Fourche
Bennett County
Beresford
Bon Homme
Canton
Chamberlain
Cheyenne-Eagle Butte
Clark/Willow Lake
Crow Creek
Custer
Dakota Valley
Dell Rapids
Deubrook Area
Deuel
Dupree
Elk Point-Jefferson
Elkton-Lake Benton
Ethan/Parkston
Flandreau
Flandreau Indian
Florence/Henry
Garretson
Great Plains Lutheran
Groton Area
Hamlin
Hanson
Hill City
Hot Springs
Lakota Tech
Lead-Deadwood
Lennox
Little Wound
Madison
McCook Central/Montrose
McLaughlin
Milbank
Mobridge-Pollock
Mount Vernon/Plankinton
Parker
Pine Ridge
Rapid City Christian
Red Cloud
Redfield
Tri-State
Sioux Falls Christian
Sioux Valley
Sisseton
St. Francis Indian
St. Thomas More
Stanley County
Tea Area
Tiospa Zina
Todd County
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
Webster Area
West Central
Dakota Hills
Winner Area
Sanborn Central/Woonsocket
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Falcons!
News
No recent news