Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior High

Jamboree, Times TBA

North Central
Junior High (0-0)
Potter County
Junior High (1-0)
12:00 AM
10/11
Hoven Football Field
Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior High

Hoven MS FB Jamboree

(0-0)
Potter County
(1-0)
3:00 PM
10/11
Hoven High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior Varsity

"C" match @ 5:30

0
Cheyenne-Eagle Butte
Junior Varsity (0-1)
2
Potter County
Junior Varsity (8-4)
final
1 2 T
8 17 0
25 25 2
Gettysburg North Gym
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
0
Cheyenne-Eagle Butte
Varsity (8-15)
3
Potter County
Varsity (17-5)
final
1 2 3 T
8 10 9 0
25 25 25 3
Gettysburg North Gym
Wednesday, Oct 13
BOYS CROSS COUNTRY

SDHSAA Region 4B Meet

Potter County
Sully Buttes
Faulkton Area
Highmore-Harrold
Sunshine Bible Academy
Herreid/Selby Area
Ipswich
Leola
Lower Brule
Lyman
McIntosh
Miller
North Central
Timber Lake
Wakpala
Wessington Springs
Wolsey-Wessington
10/13 · 1:00 PM Gettysburg Country Club
Wednesday, Oct 13
GIRLS CROSS COUNTRY

SDHSAA Region 4B Meet

Faulkton Area
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Ipswich
Leola
Lower Brule
Lyman
McIntosh
Miller
North Central
Potter County
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Timber Lake
Wakpala
Wessington Springs
Wolsey-Wessington
10/13 · 1:00 PM Gettysburg Country Club
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior High
(0-0)
Potter County
(0-1)
5:00 PM
10/14
Northwestern High School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior High

7th @ 5:00; 8th @ 6:00

Northwestern
Junior High (0-1)
Potter County
Junior High (0-1)
5:00 PM
10/14
Northwestern High School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior Varsity

"C" Match @ 5:00

0
Potter County
Junior Varsity (8-5)
2
Northwestern
Junior Varsity (2-2)
final
1 2 T
16 11 0
25 25 2
Northwestern High School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Varsity

PARENTS' NIGHT 7th & C @ 5:00; 8th & JV @ 6:00; varsity @ 7:00

0
Potter County
Varsity (17-6)
3
Northwestern
Varsity (25-5)
final
1 2 3 T
18 13 21 0
25 25 25 3
Northwestern High School
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity

Parents' Recognition

0
Sully Buttes
Varsity (4-4)
50
Potter County
Varsity (7-2)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 0
8 16 20 6 50
Gettysburg Sports Complex
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Varsity

"C" Match @ 5:00

1
Potter County
Junior Varsity (8-6)
2
Strasburg/Zeeland, ND
Junior Varsity (3-0)
final
1 2 3 T
18 25 8 1
S/Z 25 20 15 2
Strasburg High School
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Varsity
0
Potter County
Varsity (17-7)
3
Strasburg/Zeeland, ND
Varsity (4-0)
final
1 2 3 T
23 22 16 0
S/Z 25 25 25 3
Strasburg High School
Thursday, Oct 21
FOOTBALL Varsity

Class 9B - State First Round

6
Jones County
Varsity (1-8)
52
Potter County
Varsity (8-2)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 6 6
12 34 0 6 52
Gettysburg Sports Complex
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity
3
Potter County
Varsity (18-7)
0
Faith
Varsity (17-17)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
15 15 17 0
Faith Community Center
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Junior Varsity
2
Potter County
Junior Varsity (9-6)
0
Faith
Junior Varsity (0-1)
final
1 2 T
25 26 2
22 24 0
Faith High School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McCrossan
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Greyhounds!
News
No recent news