Monday, Oct 11
ORAL INTERPRETATION Varsity

BEC Oral Interp

Sioux Valley
Flandreau
Parker
Beresford
Howard
Baltic
Chester Area
McCook Central
Garretson
10/11 · 8:00 AM Sioux Valley Public School
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Junior High
Howard
Junior High (0-1-1)
Sanborn Central/Woonsocket
Junior High (0-0)
4:00 PM
10/11
Sanborn Central High School
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Varsity
0
Howard
Varsity (11-11)
3
Sanborn Central/Woonsocket
Varsity (18-4)
final
1 2 3 T
12 18 18 0
25 25 25 3
Sanborn Central High School
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Junior Varsity
Howard
Junior Varsity (4-4)
Sanborn Central/Woonsocket
Junior Varsity (1-0)
6:15 PM
10/11
Sanborn Central High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior High
Ethan
Junior High (0-0)
Howard
Junior High (0-1-1)
4:00 PM
10/12
Howard High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity

Howard Cancer Night

3
Ethan
Varsity (13-11)
0
Howard
Varsity (11-12)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
18 20 10 0
Howard High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior Varsity
0
Ethan
Junior Varsity (0-2)
2
Howard
Junior Varsity (5-4)
final
1 2 T
19 21 0
25 25 2
Howard High School
Wednesday, Oct 13
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 2B Meet

Chester Area
Dell Rapids St. Mary
Alcester-Hudson
Arlington
Canistota
Centerville
Colman-Egan
De Smet
Gayville-Volin
Howard
Irene-Wakonda
Lake Preston
Oldham-Ramona/Rutland
Sioux Falls Lutheran
Viborg-Hurley
McCrossan
10/13 · 1:00 PM Dells Rocky Run Golf Course
Wednesday, Oct 13
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 2B Meet

Chester Area
Dell Rapids St. Mary
Alcester-Hudson
Viborg-Hurley
Sioux Falls Lutheran
Oldham-Ramona/Rutland
Lake Preston
Irene-Wakonda
Howard
Gayville-Volin
De Smet
Colman-Egan
Centerville
Canistota
Arlington
10/13 · 1:00 PM Dells Rocky Run Golf Course
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior High
Howard
Junior High (0-1-1)
Irene-Wakonda
Junior High (0-0-1)
4:00 PM
10/14
Irene-Wakonda High School
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity

Senior Night

26
Howard
Varsity (8-0)
0
Hanson
Varsity (7-1)
final
1 2 3 4 T
0 7 0 19 26
0 0 0 0 0
Hanson High School Football Field
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Junior High
Howard
Junior High (0-1-1)
Baltic
Junior High (0-0)
4:00 PM
10/19
Baltic High School
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Varsity
0
Howard
Varsity (11-13)
3
Baltic
Varsity (16-6)
final
1 2 3 T
23 18 17 0
25 25 25 3
Baltic High School
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Junior Varsity
Howard
Junior Varsity (5-4)
Baltic
Junior Varsity (0-2)
6:15 PM
10/19
Baltic High School
Thursday, Oct 21
FOOTBALL Varsity

Class 9A - State First Round

Kimball/White Lake
Varsity (2-6)
Howard
Varsity (8-0)
6:00 PM
10/21
Howard High School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McCrossan
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Tigers!
News
No recent news