Monday, Jan 10
GIRLS BASKETBALL Varsity
36
Langford Area
Varsity (3-5)
42
Ipswich
Varsity (3-5)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 36
0 0 0 0 42
Ipswich Public School District
Tuesday, Jan 11
BOYS BASKETBALL Varsity

JV at 6:00

33
Ipswich
Varsity (5-3)
35
Sully Buttes
Varsity (2-4)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 33
0 0 0 0 35
Sully Buttes High School
Thursday, Jan 13
BOYS WRESTLING Varsity
Mobridge-Pollock
Varsity (0-1)
Ipswich/Bowdle
Varsity (0-2)
5:30 PM CT
1/13
Ipswich Public School District
Thursday, Jan 13
BOYS WRESTLING Varsity
54
Faulkton Area
Varsity (3-4)
21
Ipswich/Bowdle
Varsity (0-2)
5:30 PM CT
1/13
Ipswich Public School District
Thursday, Jan 13
BOYS WRESTLING Varsity
45
Miller/Highmore-Harrold
Varsity (5-3)
18
Ipswich/Bowdle
Varsity (0-2)
5:30 PM CT
1/13
Ipswich Public School District
Thursday, Jan 13
GIRLS BASKETBALL Varsity
35
Ipswich
Varsity (3-6)
49
Northwestern
Varsity (3-6)
final
1 2 3 4 T
6 10 11 8 35
15 6 13 15 49
Northwestern High School
Thursday, Jan 13
GIRLS BASKETBALL Junior Varsity
19
Ipswich
Junior Varsity (0-1)
37
Northwestern
Junior Varsity (7-1)
final
1 2 3 4 T
10 3 1 5 19
14 11 9 3 37
Northwestern High School
Friday, Jan 14
BOYS BASKETBALL Varsity

Postponed: JV at 6:15

Wilmot
Varsity (0-5)
Ipswich
Varsity (5-3)
7:30 PM CT
1/14
Ipswich Public School District
Saturday, Jan 15
BOYS WRESTLING Varsity

Battler Invitational

1
South Border, ND
2
Chamberlain
3
Webster Area
4
Clark/Willow Lake
5
Pierre T.F. Riggs
6
Deuel
7
Groton Area
8
Harding County
9
Faulkton Area
10
Warner/Northwestern
11
Lemmon/McIntosh
12
Linton/Hazelton-Moffit-Braddock, ND
13
Stanley County
14
Ipswich/Bowdle
15
Newell
16
Potter County
17
Sunshine Bible Academy
18
Sully Buttes
19
Cheyenne-Eagle Butte/Dupree
20
Standing Rock, ND
1/15 · 10:00 AM CT Gettysburg North Gym
Tuesday, Jan 18
GIRLS BASKETBALL Varsity

Doubleheader

44
Ipswich
Varsity (4-6)
41
North Central
Varsity (2-6)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 44
0 0 0 0 41
Edmunds Central High School
Tuesday, Jan 18
BOYS BASKETBALL Varsity

Doubleheader

68
Ipswich
Varsity (6-3)
33
North Central
Varsity (0-8)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 68
0 0 0 0 33
Edmunds Central High School
Tuesday, Jan 18
BOYS WRESTLING Varsity

Mobridge-Pollock Invitational Tournament

1
Mobridge-Pollock
2
Stanley County
3
Sully Buttes
4
Ipswich/Bowdle
5
Lemmon/McIntosh
6
Harding County
6
McLaughlin
6
Crow Creek
6
Faith
6
Lower Brule
6
Standing Rock, ND
1/18 · 5:30 PM CT Mobridge High School
Thursday, Jan 20
GIRLS BASKETBALL Varsity
Faulkton Area
Varsity (5-5)
Ipswich
Varsity (4-6)
6:30 PM CT
1/20
Ipswich Public School District
Thursday, Jan 20
BOYS BASKETBALL Varsity
Faulkton Area
Varsity (9-2)
Ipswich
Varsity (6-3)
7:45 PM CT
1/20
Ipswich Public School District
Thursday, Jan 20
BOYS BASKETBALL Junior Varsity
Faulkton Area
Junior Varsity (2-0)
Ipswich
Junior Varsity (2-0)
7:45 PM CT
1/20
Ipswich Public School District
Saturday, Jan 22
BOYS WRESTLING Varsity

Kingsbury County Invitational Tournament

Kingsbury County
Canby, MN
Britton-Hecla
Brookings
Faulkton Area
Flandreau
Groton Area
Hamlin/Castlewood
Ipswich/Bowdle
Lyman
Redfield
Sioux Falls Washington
Sioux Valley
Sisseton
Tiospa Zina
Viborg-Hurley/Irene-Wakonda
Warner/Northwestern
1/22 · 10:00 AM CT Arlington High School
Saturday, Jan 22
GIRLS BASKETBALL Varsity

Double Header

James Valley Christian
Varsity (4-5)
Ipswich
Varsity (4-6)
3:30 PM CT
1/22
Ipswich Public School District
Saturday, Jan 22
BOYS BASKETBALL Varsity

Double Header JV 2:00 Varsity 5:00

James Valley Christian
Varsity (3-5)
Ipswich
Varsity (6-3)
5:00 PM CT
1/22
Ipswich Public School District
Go Tigers!
News
No recent news