Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Junior High

7th grade followed immediately by 8th

0
Kimball/White Lake
Junior High (0-1)
2
Miller
Junior High (6-3)
final
1 2 T
8 10 0
25 25 2
Miller Armory
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Junior Varsity

C- Game @ 5:00pm

0
Kimball/White Lake
Junior Varsity (0-1)
2
Miller
Junior Varsity (10-2)
final
1 2 T
11 19 0
25 25 2
Miller Armory
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Varsity
1
Kimball/White Lake
Varsity (13-8)
3
Miller
Varsity (14-9)
final
1 2 3 4 T
25 17 17 15 1
20 25 25 25 3
Miller Armory
Wednesday, Oct 13
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3B Meet

Freeman
Avon
Bridgewater-Emery
Burke
Corsica-Stickney
Freeman Academy/Marion
Gregory
Kimball/White Lake
Marty
Menno
Mitchell Christian
Platte-Geddes
Scotland
Tripp-Delmont/Armour
10/13 · 1:00 PM Valley View Golf Course
Wednesday, Oct 13
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3B Meet

Freeman
Avon
Bridgewater-Emery
Burke
Corsica-Stickney
Freeman Academy/Marion
Gregory
Kimball/White Lake
Marty
Menno
Mitchell Christian
Platte-Geddes
Scotland
Tripp-Delmont/Armour
10/13 · 1:00 PM Valley View Golf Course
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior High
Kimball/White Lake
Junior High (0-1)
Sanborn Central/Woonsocket
Junior High (0-0)
4:00 PM
10/14
Woonsocket Public School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Varsity
0
Kimball/White Lake
Varsity (13-9)
3
Sanborn Central/Woonsocket
Varsity (20-4)
final
1 2 3 T
19 17 15 0
25 25 25 3
Woonsocket Public School
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior Varsity
Kimball/White Lake
Junior Varsity (0-1)
Sanborn Central/Woonsocket
Junior Varsity (1-0)
6:30 PM
10/14
Woonsocket Public School
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity
7
Kimball/White Lake
Varsity (2-6)
20
Platte-Geddes
Varsity (6-2)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 7
0 0 0 0 20
Platte-Geddes Athletic Complex
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL Varsity
0
Andes Central/Dakota Christian
Varsity (6-19)
3
Kimball/White Lake
Varsity (14-9)
final
1 2 3 T
16 22 6 0
25 25 25 3
White Lake School
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Varsity
0
Kimball/White Lake
Varsity (14-10)
3
Platte-Geddes
Varsity (23-4)
final
1 2 3 T
13 23 13 0
25 25 25 3
Platte-Geddes Armory and Multi-Purpose Room
Thursday, Oct 21
FOOTBALL Varsity

Class 9A - State First Round

Kimball/White Lake
Varsity (2-6)
Howard
Varsity (8-0)
6:00 PM
10/21
Howard High School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity
Wessington Springs
Varsity (13-14)
Kimball/White Lake
Varsity (14-10)
6:30 PM
10/22
Kimball High School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McCrossan
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Kiotes!
News
No recent news