Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior Varsity
14
Jim River
Junior Varsity (1-3)
16
Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian
Junior Varsity (1-0)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 14
0 0 0 0 16
Tripp-Delmont School District 33-5
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Junior Varsity
2
Hanson
Junior Varsity (2-2)
0
Menno
Junior Varsity (9-4)
final
1 2 T
26 25 2
24 16 0
Menno Public School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL 8th Grade

8th grade match

1
Hanson
Junior High (0-1)
2
Menno
Junior High (6-5-2)
final
1 2 3 T
22 25 9 1
25 12 15 2
Menno Public School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL 7th Grade

7th grade match

Hanson
Junior High (0-1)
Menno
Junior High (0-0)
4:45 PM
10/12
Menno Public School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Freshman/Sophomore
0
Hanson
Junior Varsity (2-3)
2
Menno
Junior Varsity (8-0)
final
1 2 T
25 13 0
27 15 2
Menno Public School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
3
Hanson
Varsity (5-17)
1
Menno
Varsity (7-10)
final
1 2 3 4 T
22 25 27 25 3
25 19 25 19 1
Menno Public School
Wednesday, Oct 13
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3B Meet

Freeman
Avon
Bridgewater-Emery
Burke
Corsica-Stickney
Freeman Academy/Marion
Gregory
Kimball/White Lake
Marty
Menno
Mitchell Christian
Platte-Geddes
Scotland
Tripp-Delmont/Armour
10/13 · 1:00 PM Valley View Golf Course
Wednesday, Oct 13
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3B Meet

Freeman
Avon
Bridgewater-Emery
Burke
Corsica-Stickney
Freeman Academy/Marion
Gregory
Kimball/White Lake
Marty
Menno
Mitchell Christian
Platte-Geddes
Scotland
Tripp-Delmont/Armour
10/13 · 1:00 PM Valley View Golf Course
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior Varsity
0
Alcester-Hudson
Junior Varsity (3-6)
2
Menno
Junior Varsity (10-4)
final
1 2 T
21 20 0
25 25 2
Alcester-Hudson School District
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Varsity
3
Alcester-Hudson
Varsity (5-18)
0
Menno
Varsity (7-11)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
18 16 11 0
Alcester-Hudson School District
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity

Senior Night

28
Wagner
Varsity (5-3)
16
Jim River
Varsity (3-5)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 28
J R 0 0 0 0 16
Jim Woehl Athletic Complex/Johnny Woehl Field--Menno, SD
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Tourney

0
Menno
Varsity (7-12)
2
Bridgewater-Emery
Varsity (25-0)
final
1 2 T
15 10 0
25 25 2
Andes Central High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Thunder Nation Tournament

0
Marty
Varsity (0-20)
2
Menno
Varsity (8-12)
final
1 2 T
12 10 0
25 25 2
Andes Central High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Thunder Nation Tournament

0
Centerville
Varsity (5-22)
2
Menno
Varsity (9-12)
final
1 2 T
22 15 0
25 25 2
Andes Central High School
Saturday, Oct 16
VOLLEYBALL Varsity

Thunder Nation Tournament

2
Tripp-Delmont/Armour
Varsity (17-11)
0
Menno
Varsity (9-13)
final
1 2 T
25 25 2
14 17 0
Andes Central High School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Freshman/Sophomore
Avon
Junior Varsity (2-1)
Menno
Junior Varsity (8-0)
5:15 PM
10/22
Menno Public School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity

Senior Night

Avon
Varsity (16-9)
Menno
Varsity (9-13)
6:15 PM
10/22
Menno Public School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Junior Varsity
Avon
Junior Varsity (2-1)
Menno
Junior Varsity (10-4)
6:15 PM
10/22
Menno Public School
Saturday, Oct 23
VOLLEYBALL Freshman/Sophomore

Menno C Team Tourney

(0-0)
Menno
(8-0)
9:00 AM
10/23
Menno Public School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McCrossan
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Wolves!
News
No recent news