Monday, Jan 17
BOYS BASKETBALL 8th Grade
Yankton
8th Grade (0-0)
Mitchell
8th Grade (0-0)
4:00 PM CT
1/17
Mitchell Middle School
Monday, Jan 17
BOYS BASKETBALL 7th Grade
Mitchell
7th Grade (0-1)
Yankton
7th Grade (0-0)
4:00 PM CT
1/17
Mitchell Middle School
Thursday, Jan 20
GIRLS BASKETBALL 8th Grade
35
Brandon Valley
Junior High (1-0)
27
Mitchell
Junior High (0-3)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 35
0 0 0 0 27
Mitchell Middle School
Thursday, Jan 20
GYMNASTICS Varsity

Watertown Invite

1
Mitchell
2
Watertown
3
Madison
4
Brookings
5
Aberdeen Central
6
Milbank Area
7
Huron
8
Deuel
9
Sisseton
1/20 · 4:00 PM CT Watertown Civic Arena
Friday, Jan 21
BOYS BASKETBALL Junior Varsity
Mitchell
Junior Varsity (3-1)
Sturgis Brown
Junior Varsity (0-3)
4:00 PM MT
1/21
Sturgis Brown High School
Friday, Jan 21
BOYS BASKETBALL Freshman
Mitchell
Freshman (0-1)
Sturgis Brown
Freshman (0-2)
4:00 PM MT
1/21
Sturgis Brown High School
Friday, Jan 21
BOYS BASKETBALL Sophomore
Mitchell
Sophomore (3-1)
Sturgis Brown
Sophomore (0-1)
5:15 PM MT
1/21
Sturgis Brown High School
Friday, Jan 21
GIRLS BASKETBALL Varsity

JV - 4:00; C - 5:30

Sturgis Brown
Varsity (2-8)
Mitchell
Varsity (2-6)
7:00 PM CT
1/21
Corn Palace
Friday, Jan 21
GIRLS BASKETBALL Junior Varsity
Mitchell
Junior Varsity (0-2)
Sturgis Brown
Junior Varsity (0-0)
7:00 PM CT
1/21
Corn Palace
Friday, Jan 21
GIRLS BASKETBALL Sophomore
Mitchell
Sophomore (0-0)
Sturgis Brown
Sophomore (0-0)
7:00 PM CT
1/21
Corn Palace
Friday, Jan 21
BOYS BASKETBALL Varsity
59
Mitchell
Varsity (8-2)
29
Sturgis Brown
Varsity (1-10)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 59
0 0 0 0 29
Sturgis Brown High School
Saturday, Jan 22
BAND Varsity

All State Band Auditions - Times TBA

Brandon Valley
Alcester-Hudson
Armour
Beresford
Bon Homme
Bridgewater-Emery
Canton
Chester Area
Colman-Egan
Dakota Valley
Dell Rapids
Dell Rapids St. Mary
Elk Point-Jefferson
Freeman
Freeman Academy
Harrisburg
Lennox
Mitchell
Mitchell Christian
Parkston
Sioux Falls Lutheran
Tea Area
Tri-Valley
Vermillion
Wagner
West Central
Yankton
1/22 · 12:00 AM CT Brandon Valley High School
Saturday, Jan 22
BOYS WRESTLING Varsity

River City Rumble Tournament

Chamberlain
Belle Fourche
Cheyenne-Eagle Butte/Dupree
Douglas
Huron
Milbank
Mitchell
O'Gorman
Yankton
Todd County
Sioux Falls Roosevelt
1/22 · 10:00 AM CT Chamberlain Armory
Saturday, Jan 22
BOYS BASKETBALL Junior Varsity
Mitchell
Junior Varsity (3-1)
Spearfish
Junior Varsity (0-2)
10:30 AM MT
1/22
Spearfish High School
Saturday, Jan 22
BOYS BASKETBALL Sophomore
Mitchell
Sophomore (3-1)
Spearfish
Sophomore (0-2)
12:00 PM MT
1/22
Spearfish High School
Saturday, Jan 22
GIRLS BASKETBALL Varsity
Spearfish
Varsity (3-5)
Mitchell
Varsity (2-6)
1:30 PM CT
1/22
Corn Palace
Saturday, Jan 22
GIRLS BASKETBALL Junior Varsity
Mitchell
Junior Varsity (0-2)
Spearfish
Junior Varsity (0-1)
1:30 PM CT
1/22
Corn Palace
Saturday, Jan 22
GIRLS BASKETBALL Sophomore
Mitchell
Sophomore (0-0)
Spearfish
Sophomore (0-0)
1:30 PM CT
1/22
Corn Palace
Saturday, Jan 22
BOYS BASKETBALL Varsity
76
Mitchell
Varsity (9-2)
56
Spearfish
Varsity (3-6)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 76
0 0 0 0 56
Spearfish High School
Tuesday, Jan 25
GIRLS BASKETBALL Varsity
Mitchell
Varsity (2-6)
Harrisburg
Varsity (3-5)
7:00 PM CT
1/25
Harrisburg High School
Thursday, Jan 27
GIRLS BASKETBALL 7th Grade
Mitchell
7th Grade (1-1)
Huron
7th Grade (3-7)
4:00 PM
1/27
Huron Middle School
Thursday, Jan 27
GIRLS BASKETBALL 7th Grade
Mitchell
7th Grade (1-1)
Huron
7th Grade (3-7)
4:00 PM
1/27
Huron Middle School
Thursday, Jan 27
BOYS BASKETBALL 8th Grade
Huron
8th Grade (0-0-1)
Mitchell
8th Grade (0-0)
4:00 PM CT
1/27
Mitchell Middle School
Thursday, Jan 27
BOYS BASKETBALL 7th Grade
Huron
7th Grade (3-1)
Mitchell
7th Grade (0-1)
4:00 PM CT
1/27
Mitchell Middle School
Thursday, Jan 27
BOYS WRESTLING Junior High
Brookings
Junior Varsity (0-0)
Mitchell
Junior Varsity (0-0)
5:00 PM CT
1/27
Mitchell High School
Thursday, Jan 27
GIRLS WRESTLING Junior High
(0-0)
Mitchell
(0-0)
5:00 PM CT
1/27
Mitchell High School
Thursday, Jan 27
GYMNASTICS Varsity

Triangular

Brookings
Madison
Mitchell
1/27 · 6:00 PM CT Brookings High School
Thursday, Jan 27
BOYS WRESTLING Varsity
Brookings
Varsity (4-2)
Mitchell
Varsity (8-6)
7:00 PM CT
1/27
Mitchell High School
Friday, Jan 28
GIRLS BASKETBALL Varsity
Mitchell
Varsity (2-6)
Sioux Falls Lincoln
Varsity (6-4)
7:00 PM CT
1/28
Sioux Falls Lincoln High School
Saturday, Jan 29
BOYS WRESTLING Varsity

Les Tlustos-Brookings Invitational

Brookings
Brandon Valley
Canby, MN
Dakota Valley
Dell Rapids
Harrisburg
Lennox
Madison
Milbank
Mitchell
Pierre T.F. Riggs
Rapid City Central
Sioux Falls Lincoln
Sioux Falls Washington
Vermillion
West Central
Yankton
Lake Crystal-Wellcome Memorial, MN
1/29 · 9:00 AM CT Brookings High School
Saturday, Jan 29
BOYS BASKETBALL Junior Varsity
Mitchell
Junior Varsity (3-1)
Sioux Falls Lincoln
Junior Varsity (1-5)
4:00 PM CT
1/29
Corn Palace
Saturday, Jan 29
BOYS BASKETBALL Freshman
Mitchell
Freshman (0-1)
Sioux Falls Lincoln
Freshman (0-0)
4:00 PM CT
1/29
Corn Palace
Saturday, Jan 29
BOYS BASKETBALL Sophomore
Mitchell
Sophomore (3-1)
Sioux Falls Lincoln
Sophomore (9-0)
5:15 PM CT
1/29
Corn Palace
Saturday, Jan 29
BOYS BASKETBALL Varsity
Sioux Falls Lincoln
Varsity (4-4)
Mitchell
Varsity (9-2)
7:00 PM CT
1/29
Corn Palace
Go Kernels!