Tuesday, Oct 12
GIRLS SOCCER Varsity

Class AA - State Semifinal

3
Rapid City Stevens
Varsity (12-2-1)
1
Aberdeen Central
Varsity (13-2)
final
1 2 T
3 0 3
1 0 1
Swisher Field
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
3
Mobridge-Pollock
Varsity (18-5)
2
Aberdeen Roncalli
Varsity (11-7)
final
1 2 3 4 5 T
27 25 17 18 15 3
25 20 25 25 13 2
Aberdeen Catholic Schools
Thursday, Oct 14
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 1B Meet

Estelline/Hendricks
Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Britton-Hecla
Castlewood
Frederick Area
Hitchcock-Tulare
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Langford Area
Northwestern
Warner
Waverly-South Shore
10/14 · 12:00 PM Webster Golf Course
Thursday, Oct 14
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 1B Meet

Estelline/Hendricks
Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Britton-Hecla
Castlewood
Frederick Area
Hitchcock-Tulare
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Langford Area
Northwestern
Warner
Waverly-South Shore
10/14 · 12:00 PM Webster Golf Course
Thursday, Oct 14
COMPETITIVE CHEER

ESD

1
Harrisburg
2
Watertown
3
Brandon Valley
4
Mitchell
5
Huron
6
Pierre T.F. Riggs
7
Yankton
8
Brookings
8
Aberdeen Central
10/14 · 5:00 PM Watertown Civic Arena
Thursday, Oct 14
COMPETITIVE DANCE

ESD

1
Brandon Valley
2
Yankton
3
Watertown
3
Brookings
3
Aberdeen Central
3
Huron
3
Mitchell
3
Pierre T.F. Riggs
3
Harrisburg
10/14 · 5:00 PM Watertown Civic Arena
Thursday, Oct 14
FOOTBALL Varsity

Dacotah Bank Stadium

43
Aberdeen Roncalli
Varsity (6-2)
14
Mobridge-Pollock
Varsity (3-5)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 43
0 0 0 0 14
Northern State University
Friday, Oct 15
VOLLEYBALL Junior Varsity
2
Aberdeen Roncalli
Junior Varsity (3-1)
1
Britton-Hecla
Junior Varsity (11-9)
final
1 2 3 T
25 25 15 2
17 20 12 1
Britton-Hecla Arena
Friday, Oct 15
VOLLEYBALL Junior High
Aberdeen Roncalli
Junior High (0-0)
Britton-Hecla
Junior High (0-2)
5:00 PM
10/15
Britton-Hecla Arena
Friday, Oct 15
VOLLEYBALL Varsity

C - 5:00, JV - 6:00, V - 7:30 rolling schedule

3
Aberdeen Roncalli
Varsity (12-7)
0
Britton-Hecla
Varsity (11-8)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
17 12 10 0
Britton-Hecla Arena
Friday, Oct 15
VOLLEYBALL Junior Varsity
0
Britton-Hecla
Junior Varsity (11-10)
2
Aberdeen Roncalli
Junior Varsity (4-1)
final
1 2 T
22 13 0
25 25 2
Britton-Hecla Arena
Saturday, Oct 16
ORAL INTERPRETATION Varsity

Falcon Invite

-
Aberdeen Roncalli
10/16 · 8:00 AM Florence School District 14-1
Monday, Oct 18
ORAL INTERPRETATION Varsity

Fall Fine Arts Night

-
Aberdeen Roncalli
10/18 · 7:00 PM Aberdeen Catholic Schools
Tuesday, Oct 19
VOLLEYBALL Varsity
3
Faulkton Area
Varsity (22-6)
0
Aberdeen Roncalli
Varsity (12-8)
final
1 2 3 T
25 25 25 3
20 17 21 0
Aberdeen Catholic Schools
Thursday, Oct 21
FOOTBALL Varsity

Class 11B - State First Round

6
Redfield
Varsity (5-4)
14
Aberdeen Roncalli
Varsity (7-2)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 6
0 0 0 0 14
Swisher Field
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity
Groton Area
Varsity (9-14)
Aberdeen Roncalli
Varsity (12-8)
7:30 PM
10/22
Aberdeen Catholic Schools
Saturday, Oct 23
COMPETITIVE CHEER

SDSHAA State Cheer and Dance

Brandon Valley
Aberdeen Central
Brookings
Douglas
St. Thomas More
Harrisburg
Huron
Mitchell
O'Gorman
Pierre T.F. Riggs
Rapid City Central
Rapid City Stevens
Sioux Falls Jefferson
Sioux Falls Lincoln
Sioux Falls Roosevelt
Sioux Falls Washington
Sturgis Brown
Watertown
Yankton
10/23 · 11:00 AM Brandon Valley High School
Saturday, Oct 23
COMPETITIVE DANCE

SDHSAA State Cheer and Dance

Brandon Valley
Aberdeen Central
Brookings
Douglas/St. Thomas More
Harrisburg
Huron
Mitchell
O'Gorman
Pierre T.F. Riggs
Rapid City Central
Rapid City Stevens
Sioux Falls Jefferson
Sioux Falls Lincoln
Sioux Falls Roosevelt
Sioux Falls Washington
Spearfish
Sturgis Brown
Watertown
Yankton
10/23 · 11:00 AM Brandon Valley High School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McCrossan
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Cavaliers!
News
No recent news