Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior High
22
Jim River
Junior High (5-5)
16
Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian
Junior High (0-2)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 22
0 0 0 0 16
Tripp-Delmont School District 33-5
Monday, Oct 11
FOOTBALL Junior Varsity
14
Jim River
Junior Varsity (1-3)
16
Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian
Junior Varsity (1-0)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 14
0 0 0 0 16
Tripp-Delmont School District 33-5
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Level C
2
Scotland
Level C (1-0)
1
Viborg-Hurley
Level C (0-2)
final
1 2 3 T
25 15 15 2
13 25 8 1
Viborg-Hurley High School
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Varsity

Breast Cancer Awareness Night

3
Scotland
Varsity (9-10)
2
Viborg-Hurley
Varsity (5-14)
final
1 2 3 4 5 T
25 27 23 19 15 3
12 25 25 25 8 2
Viborg-Hurley High School
Monday, Oct 11
VOLLEYBALL Junior Varsity
2
Scotland
Junior Varsity (2-6)
0
Viborg-Hurley
Junior Varsity (2-7)
final
1 2 T
25 25 2
19 17 0
Viborg-Hurley High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Level C
Bon Homme
Junior Varsity (1-4)
Scotland
Junior Varsity (1-0)
5:15 PM
10/12
Scotland High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Varsity
0
Bon Homme
Varsity (8-15)
3
Scotland
Varsity (10-10)
final
1 2 3 T
19 18 14 0
25 25 25 3
Scotland High School
Tuesday, Oct 12
VOLLEYBALL Junior Varsity
2
Bon Homme
Junior Varsity (2-4)
0
Scotland
Junior Varsity (2-7)
final
1 2 T
25 25 2
18 14 0
Scotland High School
Wednesday, Oct 13
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3B Meet

Freeman
Avon
Bridgewater-Emery
Burke
Corsica-Stickney
Freeman Academy/Marion
Gregory
Kimball/White Lake
Marty
Menno
Mitchell Christian
Platte-Geddes
Scotland
Tripp-Delmont/Armour
10/13 · 1:00 PM Valley View Golf Course
Wednesday, Oct 13
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Region 3B Meet

Freeman
Avon
Bridgewater-Emery
Burke
Corsica-Stickney
Freeman Academy/Marion
Gregory
Kimball/White Lake
Marty
Menno
Mitchell Christian
Platte-Geddes
Scotland
Tripp-Delmont/Armour
10/13 · 1:00 PM Valley View Golf Course
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Varsity

Dig Pink Night

2
Scotland
Varsity (10-11)
3
Tripp-Delmont/Armour
Varsity (11-10)
final
1 2 3 4 5 T
25 25 22 12 10 2
20 22 25 25 15 3
Tripp-Delmont School District
Thursday, Oct 14
VOLLEYBALL Junior Varsity
Scotland
Junior Varsity (2-7)
Tripp-Delmont/Armour
Junior Varsity (2-3)
6:30 PM
10/14
Tripp-Delmont School District 33-5
Friday, Oct 15
FOOTBALL Varsity

Senior Night

28
Wagner
Varsity (5-3)
16
Jim River
Varsity (3-5)
final
1 2 3 4 T
0 0 0 0 28
J R 0 0 0 0 16
Jim Woehl Athletic Complex/Johnny Woehl Field--Menno, SD
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL Level C
Hanson
Junior Varsity (2-3)
Scotland
Junior Varsity (1-0)
5:15 PM
10/18
Scotland High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL Varsity

Dig Pink Night

0
Hanson
Varsity (5-19)
3
Scotland
Varsity (11-11)
final
1 2 3 T
23 21 20 0
25 25 25 3
Scotland High School
Monday, Oct 18
VOLLEYBALL Junior Varsity
2
Hanson
Junior Varsity (3-3)
0
Scotland
Junior Varsity (2-8)
final
1 2 T
25 25 2
16 18 0
Scotland High School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Level C
Scotland
Level C (1-0)
Corsica-Stickney
Level C (0-1)
5:15 PM
10/22
Corsica-Stickney High School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Varsity
1
Scotland
Varsity (11-12)
3
Corsica-Stickney
Varsity (11-13)
final
1 2 3 4 T
25 27 19 21 1
22 29 25 25 3
Corsica-Stickney High School
Friday, Oct 22
VOLLEYBALL Junior Varsity
Scotland
Junior Varsity (2-8)
Corsica-Stickney
Junior Varsity (0-1)
6:30 PM
10/22
Corsica-Stickney High School
Saturday, Oct 23
BOYS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McCrossan
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Saturday, Oct 23
GIRLS CROSS COUNTRY Varsity

SDHSAA Class B State Meet

Aberdeen Christian
Aberdeen Roncalli
Alcester-Hudson
Arlington
Tripp-Delmont/Armour
Avon
Bison
Bridgewater-Emery
Britton-Hecla
Burke
Canistota
Castlewood
Centerville
Chester Area
Colman-Egan
Corsica-Stickney
Crazy Horse
De Smet
Dell Rapids St. Mary
Estelline/Hendricks
North Central
Faith
Faulkton Area
Frederick Area
Freeman
Gayville-Volin
Potter County
Gregory
Harding County
Herreid/Selby Area
Highmore-Harrold
Hitchcock-Tulare
Howard
Ipswich
Irene-Wakonda
Iroquois/Doland
James Valley Christian
Jones County
Kadoka Area
Kimball/White Lake
Lake Preston
Langford Area
Lemmon
Leola
Lower Brule
Lyman
Freeman Academy/Marion
Marty
McIntosh
Menno
Miller
Mitchell Christian
New Underwood
Newell
Northwestern
Oelrichs
Oldham-Ramona/Rutland
Philip
Platte-Geddes
Scotland
Sioux Falls Lutheran
Sully Buttes
Sunshine Bible Academy
Takini
Timber Lake
Tiospaye Topa
Viborg-Hurley
Wakpala
Wall
Warner
Waverly-South Shore
Wessington Springs
White River
Wolsey-Wessington
10/23 · 12:00 PM Yankton Trail Park
Go Highlanders!
News
No recent news