Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Wilmot 4:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 50-48 Doubleheader
away-team-logo North Central, NE vs. away-team-logo Burke 4:00 PM CT Springview, Ne away-team-logo 47-43 Double Header
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Lyman 4:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 67-33 4- Girls JV, followed by Boys JV, Girls V, Boys V
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 4:00 PM CT Woonsocket Public School away-team-logo 58-56 Double Header
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Newell 4:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 49-15 Double Header JV & V
away-team-logo Mitchell Christian vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 5:00 PM CT Mitchell Christian School away-team-logo 41-34 Doubleheader: JVG @ 4, JVB @ 5, VGB @ 6:30, VBB @ 7:30
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Warner 5:15 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 64-40 Double Header
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo North Central 5:15 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 56-24 Doubleheader
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Timber Lake 5:15 PM CT Selby Area High School away-team-logo 57-48 Double Header
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Sturgis Brown 5:30 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 48-32 2:30 C / 4:00 JV / 5:30 Var
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Castlewood 6:00 PM CT Elkton High School away-team-logo 69-67 Doubleheader
away-team-logo Oakes, ND vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 6:00 PM CT Frederick Area School District away-team-logo 54-46
away-team-logo Waubay/Summit vs. away-team-logo Webster Area 6:00 PM CT Summit School Gym away-team-logo 61-36 C Game: 4:30
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo De Smet 6:00 PM CT Willow Lake away-team-logo 60-57
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Faith 6:00 PM MT Philip Schools away-team-logo 68-50
away-team-logo Waverly-South Shore vs. away-team-logo Florence/Henry 6:15 PM CT Waverly-South Shore High School away-team-logo 44-40
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Watertown 7:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 76-62
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 71-63
away-team-logo Huron vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 55-49 JV 4:00 pm and Soph 5:15 pm; 9th 4:00 pm Huron Middle School
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Baltic 7:00 PM CT Parker High School away-team-logo 66-53 DH C-3pm/JV-5pm/V-7pm
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 7:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 66-53
away-team-logo Rapid City Stevens vs. away-team-logo Rapid City Central 7:00 PM MT Rapid City Stevens away-team-logo 57-38 JV/9th A @ 4:00 PM, Sophomore/9th B @ 5:30 PM
away-team-logo Wausa, NE vs. away-team-logo Gayville-Volin 7:30 PM Wausa, NE away-team-logo 58-54
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Centerville 7:30 PM CT Centerville School away-team-logo 56-30 DH, JV at 5:00
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Hamlin 7:30 PM CT Flandreau High School away-team-logo 60-56 4:00 pm = JV GBB - JV BBB - GBB - BBB = rolling schedule
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo McCook Central/Montrose 7:30 PM CT Hanson High School away-team-logo 48-40
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Chester Area 7:30 PM CT Howard High School away-team-logo 58-41 Doubleheader
away-team-logo Lake Preston vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 7:30 PM CT Lake Preston School District away-team-logo 61-24 JV 6:00 / Varsity 7:30
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Estelline/Hendricks 7:30 PM CT Langford High School away-team-logo 64-45 Varsity only
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Sisseton 7:30 PM CT Milbank Armory Gym away-team-logo 62-38 DH
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo St. Thomas More 7:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 64-31 JV @ 4:30, 9th @ 6:00
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 61-19 Double Header. JH 4:00 PM, JV 5:00 PM, V GBB 6:15 PM, and V BBB 7:45 PM.
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Gregory 7:45 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 51-49 6:30 JV start time
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Avon 7:45 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 58-22 Double Header
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Deuel 7:45 PM CT Deubrook Elementary School away-team-logo 67-62 Doubleheader - Toronto
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 7:45 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 60-25 JV @ 5:15
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 7:45 PM CT Parkston School District 33-3 away-team-logo 59-32 DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:30, Boys Varsity @ 7:45
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 7:45 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 37-34 DH
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 8:00 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 52-27 Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Dakota Valley 8:00 PM CT Beresford High School away-team-logo 61-14 DH
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Ethan 8:00 PM CT Dakota Christian School away-team-logo 69-33 JV 5:15 PM
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Canton 8:00 PM CT Garretson High School away-team-logo 60-44 DH
away-team-logo Madison vs. away-team-logo Tri-Valley 8:00 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 56-38 B/G Double Header starting at 4:00pm.
away-team-logo Potter County vs. away-team-logo Miller 8:00 PM CT Miller Armory away-team-logo 78-33 Doubleheader
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo O'Gorman 8:00 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 60-59 JV @ 3:30pm; SO @ 5:00pm; FR 9-A @ 6:30pm
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Irene-Wakonda 8:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 60-48
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 8:00 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 72-58 DH
away-team-logo Winner vs. away-team-logo Stanley County 8:00 PM CT Winner High School away-team-logo 55-36 C's - 4:00; JV's- 5:15; V Girls 6:30