Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Sundance, WY 12:00 AM MT Newell - Austin Auditorium away-team-logo 41-9
away-team-logo Heart River, ND vs. away-team-logo Lemmon 3:00 PM MT away-team-logo 45-36 Double Header GJV/BJV/GV/BV
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Miller 4:00 PM CT Mobridge High School away-team-logo 54-46 Double Header
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo McIntosh 4:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 90-61 Double Header: JV/V (JV Boys Start at 4:00 followed by JV Girls, Varsity Boys, Varsity Girls)
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Upton, WY 4:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 81-33
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Timber Lake 4:45 PM MT Faith Community Center away-team-logo 51-49
away-team-logo White River vs. away-team-logo Kadoka Area 5:15 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 75-43 Postponed from 1/4/22
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Sundance, WY 5:30 PM MT Newell - Austin Auditorium away-team-logo 63-34 JV & V
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Hamlin 6:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 62-46 JV Girls 4:00/ JV Boys 5:00 pm/ Varsity Girls/ Varsity Boys
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Parker 6:00 PM CT Garretson Athletic Complex away-team-logo 63-52 Big East Conference Tournament
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 6:00 PM CT Milbank Armory Gym away-team-logo 66-56 Conference Game
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Chester Area 6:00 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 50-48 BEC BBB Tournament
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo Bennett County 6:00 PM MT Case Auditorium away-team-logo 64-35 No C-team JV- 4:30
away-team-logo Takini vs. away-team-logo Bison 6:00 PM MT Takini School away-team-logo 2-0 Varsity Double Header Varsity Girls, Varsity Boys - FORFEIT
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Webster Area 6:30 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 80-48 Double Header: Girls and Boys JV Both at 5 pm, Girls Varsity w/ Boys Varsity following
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Waubay/Summit 6:30 PM CT Langford High School away-team-logo 61-25
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Corsica-Stickney 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 50-47
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Highmore-Harrold 6:30 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 64-47
away-team-logo Aberdeen Central vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 7:00 PM CT Central High School away-team-logo 67-52
away-team-logo Pierre T.F. Riggs vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT T.F. Riggs High School away-team-logo 74-51
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Dell Rapids 7:30 PM CT Canton High School away-team-logo 69-66 DH
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Beresford 7:30 PM CT Garretson High School away-team-logo 48-36 Big East Conference Tournament
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Mitchell Christian 7:30 PM CT Menno Public School away-team-logo 45-35 DH game
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 7:30 PM CT Sanborn Central High School away-team-logo 60-30 Doubleheader @ Forestburg
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Hanson 7:30 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 51-50 DH
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo Pine Ridge 7:30 PM MT Red Cloud Indian School away-team-logo 81-45 C- 4:30, JV- 6:00, V- 7:30
away-team-logo St. Thomas More vs. away-team-logo Douglas 7:30 PM MT St. Thomas More High School away-team-logo 49-17 JV Boys at 6:00, 9th Boys at 4:30
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Lyman 7:45 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 54-45 Double Header
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 7:45 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 52-42 4:00 JVG / 5:15 JVB / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Burke 8:00 PM CT Andes Central High School away-team-logo 81-52 DH/JV 5:15 PM
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo LeMars, IA 8:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 56-46
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Avon 8:00 PM CT Ethan High School away-team-logo 65-29 Double Header
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Rock Valley, IA 8:00 PM CT Lennox High School away-team-logo 61-51 DH
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 8:00 PM CT Scotland High School away-team-logo 42-27 DH, both JV's begin at 5:15
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Baltic 8:00 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 71-27 Big East Tournament
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 8:00 PM CT Tiospa Zina Tribal School
PPD

Postponed: Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity

away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 8:00 PM CT Tri-Valley High School away-team-logo 40-31 DH
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Ipswich 8:00 PM CT Warner High School away-team-logo 51-50 Double Header GJV4:00, BJV 5:15
away-team-logo Wessington Springs vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 8:00 PM CT Wessington Springs Elementary away-team-logo 61-25 Doubleheader - JV @ 5:15 pm
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Hill City 8:00 PM MT Spearfish High School away-team-logo 85-60
away-team-logo Crawford, NE vs. away-team-logo Edgemont 8:30 PM CT Crawford Public Schools away-team-logo 50-36