Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Lead-Deadwood 3:00 PM MT New Underwood School District away-team-logo 56-31 Double Header
away-team-logo Alliance, NE vs. away-team-logo Oelrichs 5:00 PM Alliance, NE away-team-logo 50-33
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Waubay/Summit 5:00 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 50-36
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Warner 5:15 PM CT Edmunds Central High School away-team-logo 64-39 Doubleheader
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 5:15 PM CT Langford High School away-team-logo 52-47 Double Header
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Dickinson Trinity, ND 5:30 PM CT Shiloh Christian - Bismarck, ND away-team-logo 43-38 New Year's Classic - Shiloh Christian
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Jones County 5:30 PM MT Philip Schools away-team-logo 56-39 5:30 MST/6:30 CST
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 6:00 PM CT Canton High School away-team-logo 61-55 Doubleheader
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Parker 6:00 PM CT Garretson High School away-team-logo 60-50 Big East Conference Tournament
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Baltic 6:00 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 57-40 Big East Tournament
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo Freeman 6:15 PM CT Bridgewater-Emery High School away-team-logo 72-28
away-team-logo Wilmot vs. away-team-logo Florence/Henry 6:15 PM CT Wilmot High School away-team-logo 42-40
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 6:30 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 69-31
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo O'Gorman 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 60-49 JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
away-team-logo Chadron, NE vs. away-team-logo Belle Fourche 7:00 PM MT Chadron High School away-team-logo 46-42 4:00 JV / 7:00 Var
away-team-logo Hill City vs. away-team-logo Edgemont 7:00 PM MT Hill City Gym away-team-logo 59-41
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Arlington 7:15 PM CT De Smet High School away-team-logo 82-53 BJV 6:15 pm, BV to follow
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 7:15 PM CT Estelline High School away-team-logo 53-47 JH @ 4, C @ 5, JV @ 6, Varsity to Follow
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Colman-Egan 7:15 PM CT Rutland School away-team-logo 70-40 JH at 5:00 PM. JV at 6:00 PM.
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Burke 7:30 PM CT Centerville School away-team-logo 54-49 5 pm JV Boys
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Yankton 7:30 PM CT Corn Palace away-team-logo 69-55 Double Header
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Flandreau 7:30 PM CT Garretson High School away-team-logo 55-34 Big East Conference Tournament
away-team-logo Irene-Wakonda vs. away-team-logo Gayville-Volin 7:30 PM CT Irene-Wakonda High School away-team-logo 42-40
away-team-logo Sioux Falls Lutheran vs. away-team-logo Flandreau Indian 7:30 PM CT Sioux Falls Lutheran School away-team-logo 55-41 Postponed: JV Boys at 4:30pm, JV girls play at 6:00pm, followed by Varsity Boys at 7:30pm.
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Chester Area 7:30 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 62-39 Big East Tournament
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Menno 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 56-54
away-team-logo Madison vs. away-team-logo Tea Area 7:45 PM CT Madison High School away-team-logo 63-61 C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Little Wound 8:00 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 69-64
away-team-logo Bon Homme vs. away-team-logo Wagner 8:00 PM CT Bon Homme High School away-team-logo 59-54
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Lake Preston 8:00 PM CT Deubrook Area High School away-team-logo 71-44 Parent's Night - Intros Halftime of Girl's Game
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Wessington Springs 8:00 PM CT Ethan High School away-team-logo 62-55
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Britton-Hecla 8:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 68-42 JV - 6:30, V - 8:00 rolling schedule
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Vermillion 8:00 PM CT Parkston School District 33-3 away-team-logo 68-49 DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:30, Boys Varsity @ 7:45
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Deuel 8:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 84-61 Doubleheader: JV Girls-4:00; JV Boys-5:15; V Girls-6:30
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo Rapid City Stevens 8:00 PM CT Roosevelt High School away-team-logo 51-29 JV-3:30PM, Sophomore- 5:00PM, 9A- 6:30PM (Aux Gym)
away-team-logo Sioux Falls Jefferson vs. away-team-logo Rapid City Central 8:00 PM CT Sioux Falls Jefferson High School away-team-logo 71-42