Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Kadoka Area 2:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 44-35 Jones County Invitational
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Miller 4:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 57-45 Doubleheader
away-team-logo Waubay/Summit vs. away-team-logo Tri-State, ND 4:00 PM CT Summit School Gym away-team-logo 70-19
away-team-logo McIntosh vs. away-team-logo Bison 4:00 PM MT McIntosh away-team-logo 77-34 Double header - JV Girls, JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Castlewood 5:00 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 62-36 Doubleheader - JV boys starting at 5:00
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 5:15 PM CT Frederick Area School District away-team-logo 57-25
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Dupree 5:30 PM MT Armory away-team-logo 74-48 JV/V
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Highmore-Harrold 6:00 PM CT Herreid Independent School District away-team-logo 66-46
away-team-logo Edgemont vs. away-team-logo New Underwood 6:00 PM MT Case Auditorium away-team-logo 44-32 West River Tournament
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Upton, WY 6:00 PM MT Newell - Austin Auditorium away-team-logo 71-15 WEST RIVER TOURNEY
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Moorcroft, WY 6:00 PM MT Newell - Austin Auditorium away-team-logo 59-43 West River Tournament
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Sisseton 6:30 PM CT Henry High School away-team-logo 56-36
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Colome 6:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 75-42 Jones County Invitational
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Crow Creek 6:30 PM CT Mobridge High School away-team-logo 66-43 Double Header
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Deuel 7:00 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 61-39 Doubleheader - JV Girls - 4, JV Boys - 4, V Girls - 5:30, V Boys - 7:00
away-team-logo Brookings vs. away-team-logo Aberdeen Central 7:00 PM CT Brookings High School away-team-logo 67-56
away-team-logo Hartington Cedar Catholic, NE vs. away-team-logo Dakota Valley 7:00 PM CT Hartington, NE away-team-logo 65-43
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Hanson 7:00 PM CT Parker High School away-team-logo 62-50 DH No C-Game/JV-5pm/V-7pm
away-team-logo Pierre T.F. Riggs vs. away-team-logo Mitchell 7:00 PM CT T.F. Riggs High School away-team-logo 69-54
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Watertown 7:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 48-46
away-team-logo Akron-Westfield, IA vs. away-team-logo Alcester-Hudson 7:30 PM CT away-team-logo 48-43
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Groton Area 7:30 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 59-35 5:00 C 6:15 JV 7:30 Varsity
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Irene-Wakonda 7:30 PM CT Centerville School away-team-logo 53-42 DH JV games 5 pm
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Arlington 7:30 PM CT Elkton High School away-team-logo 67-60 Doubleheader
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Deubrook Area 7:30 PM CT Estelline High School away-team-logo 57-36 Game will be played in Estelline
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Platte-Geddes 7:30 PM CT Plankinton away-team-logo 57-50 DH
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Gayville-Volin 7:30 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 58-35 DH
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo Wall 7:30 PM MT Case Auditorium away-team-logo 60-56 West River Tournament
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo St. Francis Indian 7:30 PM MT Red Cloud Indian School away-team-logo 74-33 JV- 4:30, V- 7:30 MT
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Scotland 7:45 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 55-33 Double Header
away-team-logo Madison vs. away-team-logo Flandreau 7:45 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 54-40 C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Parkston 7:45 PM CT Wagner High School away-team-logo 51-42 DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:30, Boys Varsity @ 7:45
away-team-logo Baltic vs. away-team-logo Chester Area 8:00 PM CT Baltic High School away-team-logo 47-42 DH; jv starts at 5:00pm
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Tri-Valley 8:00 PM CT Beresford High School away-team-logo 50-47 DH
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Milbank 8:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 72-36 Double Header / Conference Game
away-team-logo Jones County vs. away-team-logo Stanley County 8:00 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 48-25 Jones County Invitational
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Vermillion 8:00 PM CT Lennox High School away-team-logo 62-57 DH
away-team-logo Mitchell Christian vs. away-team-logo Andes Central/Dakota Christian 8:00 PM CT Mitchell Christian School away-team-logo 61-41
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo Sturgis Brown 8:00 PM MT Central High School away-team-logo 47-38 Sophomore 3:30 PM, JV 5:00 PM, 9th A 6:30 PM