Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo St. Francis Indian vs. away-team-logo Todd County 1:00 PM CT St. Francis away-team-logo 71-35 Doubleheader
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo Lower Brule 1:00 PM CT Stephan away-team-logo 89-35
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 1:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 64-54 281 Conference Tournament
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Belle Fourche 1:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 53-42 Redfield Classic
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Edgemont 11:00 AM MT Rapid City Civic Center Ice Arena away-team-logo 50-23 West River Tournament
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Newcastle, WY 12:45 PM MT Black Hills State University away-team-logo 66-36 Sacred Hoops West River Classic
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Kimball/White Lake 2:00 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 48-35
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Moorcroft, WY 2:00 PM MT Ice Arena at The Monument away-team-logo 56-26 West River Tournament
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo North Central 2:15 PM CT away-team-logo 61-25 Doubleheader
away-team-logo Colome vs. away-team-logo Kadoka Area 2:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 41-34 Jones County Tournament
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo Wessington Springs 2:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 73-52 281 Conference Tournament
away-team-logo Aberdeen Central vs. away-team-logo Tea Area 3:00 PM CT Central High School away-team-logo 54-51
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo Florence/Henry 3:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 59-55 Redfield Classic
away-team-logo Lakota Tech vs. away-team-logo Thunder Basin, WY 3:30 PM MT Black Hills State University away-team-logo 55-41 Sacred Hoops- Black Hills Classic
away-team-logo Burke vs. away-team-logo Gayville-Volin 3:45 PM CT Burke High School away-team-logo 63-42 DH-JV Boys start at 1:10
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Scotland 4:00 PM CT Marion High School away-team-logo 66-42 DH
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo James Valley Christian 4:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 63-40 281 Conference Tournament
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Waverly-South Shore 4:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 54-47 Pheasant Shoot-Out
away-team-logo Sundance, WY vs. away-team-logo Hill City 4:30 PM MT Sundance, WY away-team-logo 59-56 JV@1:30/ Var @ 4:30
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Flandreau Indian 5:00 PM CT Tiospa Zina Tribal School
PPD

Postponed: DH - JV Boys, Varsity Boys rolling schedule

away-team-logo Yankton vs. away-team-logo O'Gorman 5:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 50-45 Double Header JV/FR @ 1:00; SO @ 2:15
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Upton, WY 5:00 PM MT Rapid City Civic Center Ice Arena away-team-logo 54-36 West River Tourney
away-team-logo Bon Homme vs. away-team-logo Chamberlain 5:30 PM CT Bon Homme High School away-team-logo 69-63 2:00 PM JV Start time
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 5:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 68-14 281 Conference Tournament
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Timber Lake 6:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 65-61 Redfield Classic
away-team-logo Strasburg/Zeeland, ND vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 6:00 PM CT Strasburg School District, Strasburg ND away-team-logo 71-26 JV/V
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Stanley County 6:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 46-37 Jones County Invitational
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 6:30 PM CT Warner High School away-team-logo 55-44
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo Campbell County, WY 6:30 PM MT Black Hills State University away-team-logo 72-64
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT Roosevelt High School away-team-logo 61-53 JV-3:30PM, Sophomore- 5:00PM, 9A- 4:00PM (Aux Gym), 9B- 5:30PM (Aux Gym)
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 64-52
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 7:15 AM CT Rutland School away-team-logo 75-48 No JH. JV at 6:00 PM. Senior Night.
away-team-logo Brandon Valley vs. away-team-logo Douglas 7:30 PM CT Brandon Valley High School away-team-logo 67-38 JV @ 4:45; Doubleheader
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Groton Area 7:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 68-42 Redfield Classic
away-team-logo White River vs. away-team-logo Lyman 8:00 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 58-36 Jones County Invitational
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo Faith 8:00 PM MT Ice Arena at The Monument away-team-logo 54-47 West River Tournament