Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Deuel 4:00 PM CT Flandreau High School away-team-logo 77-56 4:00 pm = JV GBB - JV BBB - GBB - BBB = rolling schedule
away-team-logo Marty vs. away-team-logo Omaha Nation, NE 4:00 PM CT Marty Indian School away-team-logo 77-64 Doubleheader vs. Omaha Nation Boys JV @515
away-team-logo Ellendale, ND vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 4:30 PM CT away-team-logo 60-29
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 4:30 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 56-50 Doubleheader
away-team-logo Sunshine Bible Academy vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 5:00 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 50-18 281 Conference Tournament
away-team-logo Sioux Falls Lutheran vs. away-team-logo Mitchell Christian 5:00 PM CT Sioux Falls Lutheran School away-team-logo 61-37 JV@5, V@6:30
away-team-logo Waubay/Summit vs. away-team-logo Milbank 5:00 PM CT Summit School Gym away-team-logo 65-46
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 5:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 69-33 281 Conference Tournament (Semifinals)
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Faulkton Area 5:15 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 58-54
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Ipswich 5:15 PM CT Edmunds Central High School away-team-logo 68-33 Doubleheader
away-team-logo Crawford, NE vs. away-team-logo Edgemont 5:30 PM CT Hay Springs High School away-team-logo 40-28 PAC Tournament
away-team-logo Bowman County, ND vs. away-team-logo Harding County 5:30 PM MT Bowman away-team-logo 76-64 JV/V, JV starts at 5:30
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Gayville-Volin 6:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 50-39
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 6:00 PM CT Estelline High School away-team-logo 81-76 Junior high at 4:00 PM (two games).
away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte vs. away-team-logo Todd County 6:00 PM MT Cheyenne - Eagle Butte School away-team-logo 69-67 Double Header - Varsity Girls & Varsity Boys
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Waverly-South Shore 6:15 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 58-51 Starting at 4:00: C Girls, JV Girls, JV Boys, V Boys
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Canistota 6:15 PM CT Marion High School away-team-logo 71-55 C team at 5:15. JV starts at 6:15
away-team-logo Colome vs. away-team-logo Jones County 6:30 PM CT Colome School District away-team-logo 48-39
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Andes Central/Dakota Christian 6:30 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 86-52
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Bon Homme 6:30 PM CT Tripp-Delmont School District 33-5 away-team-logo 65-60
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Northwestern 6:30 PM CT Warner High School away-team-logo 55-42
away-team-logo Aberdeen Central vs. away-team-logo O'Gorman 7:00 PM CT Central High School away-team-logo 67-37 JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Huron 7:00 PM CT Sioux Falls Lincoln High School away-team-logo 68-44
away-team-logo Sioux Falls Washington vs. away-team-logo Marshall, MN 7:00 PM CT Washington High School away-team-logo 58-54
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 7:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 66-61
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Centerville 7:15 PM CT Freeman High School away-team-logo 41-29 DH JV games 5 pm
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Deubrook Area 7:30 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 71-42
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Howard 7:30 PM CT Hanson High School away-team-logo 50-41 Doubleheader
away-team-logo Hill City vs. away-team-logo Belle Fourche 7:30 PM MT Hill City Gym away-team-logo 53-50 C@3/JV@4:30/Var@7:30
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Viborg-Hurley 7:45 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 52-34 Double Header
away-team-logo Potter County vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 7:45 PM CT Gettysburg North Gym away-team-logo 76-60 JV/V
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Chamberlain 7:45 PM CT Lennox High School away-team-logo 74-55
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Hamlin 8:00 PM CT De Smet High School away-team-logo 75-57 GJV 4pm, BJV 5pm, GV 6:15PM, BV to follow
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo Highmore-Harrold 8:00 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 64-36 281 Conference Tournament
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 8:00 PM CT Miller Armory away-team-logo 56-49 Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Redfield 8:00 PM CT Mount Vernon away-team-logo 63-52 Double Header Boys/Girls
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Irene-Wakonda 8:00 PM CT Scotland High School away-team-logo 57-54 DH, JV begins at 5:15
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Chester Area 8:00 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 67-51 DH; jv starts at 5:15pm
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Britton-Hecla 8:00 PM CT Tiospa Zina Tribal School away-team-logo 71-63 Doubleheader - JV Girls - 4, JV Boys - 5:15, V Girls - 6:30, V Boys - 8:00
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 8:00 PM CT Vermillion High School away-team-logo 66-48
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo O'Neill, NE 8:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 83-43
away-team-logo Wessington Springs vs. away-team-logo James Valley Christian 8:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 48-45 281 Conference Tournament