Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Takini vs. away-team-logo St. Francis Indian 3:00 PM CT St. Francis away-team-logo 90-21 JV & V - Boys /Girls 4 games
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Castlewood 4:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 62-35 DH
away-team-logo Deuel vs. away-team-logo Milbank 4:00 PM CT Deuel High School away-team-logo 60-54 Doubleheader / Conference Game
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Faulkton Area 4:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 46-41 Doubleheader
away-team-logo Kimball/White Lake vs. away-team-logo Bon Homme 4:00 PM CT White Lake School away-team-logo 50-44 Double Header
away-team-logo Oelrichs vs. away-team-logo Lead-Deadwood 4:00 PM MT Oelrichs Public School away-team-logo 64-25
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Little Wound 4:30 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 74-64 C 4:30- JV 6:00- Varsity 7:30
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Platte-Geddes 5:00 PM CT Parkston School District 33-3 away-team-logo 67-55 DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:30, Boys Varsity @ 7:45
away-team-logo Hulett, WY vs. away-team-logo Harding County 5:00 PM MT Hulett away-team-logo 67-35 JV/V, JV starts at 5:00
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Timber Lake 5:00 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 58-55
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Aberdeen Christian 5:15 PM CT Selby Area High School away-team-logo 76-43 Double Header
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 5:30 PM MT McLaughlin High School
CXL

Cancelled

away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Newell 5:30 PM MT New Underwood School District away-team-logo 73-32
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Dell Rapids 6:00 PM CT Elkton High School away-team-logo 62-57 Doubleheader
away-team-logo Dell Rapids St. Mary vs. away-team-logo Deubrook Area 6:00 PM CT St. Mary High School away-team-logo 81-62
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Waverly-South Shore 6:00 PM CT Webster Armory away-team-logo 60-46 JV Starts at 6. Schedule Rolls
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Lemmon 6:00 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 65-51 4:30 JV / 6:00 Var
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 6:15 PM CT Bridgewater-Emery High School away-team-logo 52-44
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Potter County 6:15 PM MT Faith Community Center away-team-logo 73-72
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Winner 6:30 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 64-48 C - 5:15, JV 6:30, V - 8:00
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo James Valley Christian 6:30 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 59-53 JH at 5:15
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Jones County 6:30 PM CT Lyman High School away-team-logo 64-44 JV Starts at 6:30, Varsity to follow
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Sully Buttes 6:30 PM CT Parkview Auditorium away-team-logo 55-35
away-team-logo Brandon Valley vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Brandon Valley High School away-team-logo 50-40 JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Menno 7:00 PM CT Gayville-Volin High School away-team-logo 62-37
away-team-logo Irene-Wakonda vs. away-team-logo Parker 7:00 PM CT Irene-Wakonda High School away-team-logo 59-31 DH No C-Game/JV-5pm/V-7pm
away-team-logo Pierre T.F. Riggs vs. away-team-logo Aberdeen Central 7:00 PM CT T.F. Riggs High School away-team-logo 50-35
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo Huron 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 59-44
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo Colome 7:00 PM MT Warrior Center away-team-logo 53-36 5:30 PM - JV Start
away-team-logo Arlington vs. away-team-logo Florence/Henry 7:30 PM CT Arlington High School away-team-logo 57-40 Double Header
away-team-logo Chester Area vs. away-team-logo Canistota 7:30 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 58-50 jv starts at 6:15pm
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Tri-Valley 7:30 PM CT Canton High School away-team-logo 67-39 DH
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 7:30 PM CT Centerville School away-team-logo 44-42 DH, both JV's @ 5:00
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Madison 7:30 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 47-44 C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Garretson 7:30 PM CT Flandreau High School away-team-logo 75-46 JV @ 6:15 pm with varsity to follow: JH @ 4:00 pm
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 7:30 PM CT Hanson High School away-team-logo 63-48 DH
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Baltic 7:30 PM CT Montrose School District away-team-logo 59-42
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 7:30 PM CT Tea Area High School away-team-logo 61-48
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Custer 7:30 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 71-38 JV - 4:30 / V - 7:30
away-team-logo St. Thomas More vs. away-team-logo Spearfish 7:30 PM MT St. Thomas More High School away-team-logo 61-50
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Hot Springs 7:30 PM MT Wall High School away-team-logo 49-38 C-Team @ 4:15, JV @6:00,
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Scotland 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 49-38 DH
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 7:45 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 79-14 Doubleheader (JVG 5:00 / JVB 5:00 / VG 6:15 / VB 7:45)
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 8:00 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 61-44 Doubleheader - JV Girls - 5, JV Boys - 5, V Girls - 6:30, V Boys - 8:00
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Wessington Springs 8:00 PM CT Dakota Christian School away-team-logo 73-35 JV 5:15 PM
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Sisseton 8:00 PM CT Elk Point-Jefferson High School away-team-logo 62-36
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 8:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 55-23 Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Redfield 8:00 PM CT Tulare away-team-logo 51-39 Double Header: JV Girls-4:00; JV Boys-5:15; V Girls-6:30
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 8:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 73-55 DH
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Vermillion 8:00 PM CT West Central High School away-team-logo 62-58
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Red Cloud 8:00 PM MT Douglas High School away-team-logo 71-58 JV- 3:30, C- 5:00, V- 8:00
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo Hill City 8:00 PM MT Sturgis Brown High School away-team-logo 59-42 JV@3:30/C@5:00/Var@8