Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Philip 1:00 PM MT Newell - Austin Auditorium away-team-logo 60-37 Double Header JVG-JVB-VG-VB
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Webster Area 1:15 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 80-48 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Freeman 1:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 63-45 DSU Boys Classic
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Highmore-Harrold 1:30 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 50-37
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 11:00 AM CT Madison High School away-team-logo 72-58 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo Sisseton 11:45 AM CT Madison High School away-team-logo 47-36
away-team-logo Arlington vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 12:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 74-43 DSU Boys Classic
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Vermillion 12:00 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 59-49 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo New Underwood 12:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 69-42 Double Header: JV/V (JV Girls Start at 12:00 followed by JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys)
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Tea Area 12:30 PM CT Madison High School away-team-logo 79-51 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Sioux Valley 12:30 PM CT McCook Central School District away-team-logo 69-59 Rescheduled from 1-14-22
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Wall 2:00 PM CT Lyman High School away-team-logo 47-46 JV Girls @ 2, Followed by JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Parkston 2:00 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 83-35 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo Pine Ridge 2:00 PM CT Stephan away-team-logo 91-61 Central Standard Time
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 2:00 PM MT Armory away-team-logo 52-49 Double Header GJV/BJV/GV/BV
away-team-logo South Border, ND vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 2:15 PM CT away-team-logo 61-55
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo St. Thomas More 2:30 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 87-23 Varsity ONLY
away-team-logo Madison vs. away-team-logo Redfield 2:45 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 74-47 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Menno vs. away-team-logo St. Francis Indian 3:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 41-40 DSU Boys Classic
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 3:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 65-47
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 3:00 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 67-58 JV @ 2, Varsity to Follow
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Sully Buttes 3:15 PM CT Warner High School away-team-logo 52-48 Double Header
away-team-logo Marty vs. away-team-logo Flandreau Indian 3:30 PM CT Huron Arena away-team-logo 99-35 Dakota Oyate Challenge
away-team-logo Deuel vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 3:30 PM CT Madison High School away-team-logo 86-55 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Edgemont vs. away-team-logo Hemingford, NE 4:00 PM MT Edgemont away-team-logo 61-25 Parents Night
away-team-logo Hill City vs. away-team-logo Kadoka Area 4:00 PM MT Hill City Gym away-team-logo 47-44 JV@1/Var@4
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 4:15 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 63-46 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Baltic vs. away-team-logo Mitchell Christian 4:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 59-38 DSU Boys Classic
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Lake Preston 5:00 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 67-31 1:00 JH / 2:15 JV / 3:30 Varsity Girls / 5:00 Varsity Boys
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Groton Area 5:00 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 62-52 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo McLaughlin 6:00 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 73-58 Double Header
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Deubrook Area 6:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 56-45
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo Canistota 6:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 62-53 DSU Boys Classic
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Lower Brule 6:30 PM CT Huron Arena away-team-logo 65-57 Dakota Oyate Challenge
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Lakota Tech 6:30 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 75-57 Dak XII-NEC Clash
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Yankton 6:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 88-54 9A 2:00 / JV 3:30 / 9B 5:00
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 66-60
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo Rapid City Stevens 7:00 PM MT Central High School away-team-logo 67-49 JV/9th A @ 4:00 PM, Sophomore/9th B @ 5:30 PM
away-team-logo Wakpala vs. away-team-logo Howard 7:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 70-29 DSU Boys Classic
away-team-logo Takini vs. away-team-logo Tiospaye Topa 9:30 AM CT Huron Arena away-team-logo 64-45 Dakota Oyate Challenge