Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Crow Creek 3:30 PM MT McLaughlin High School away-team-logo 63-62 Varsity-JV
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Dupree 3:30 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 78-41 Double Header
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo James Valley Christian 4:00 PM CT Hitchcock away-team-logo 68-61 Double Header
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Mitchell Christian 4:00 PM CT Mitchell Christian School away-team-logo 69-44 Double Header
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Jones County 4:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 57-54 Doubleheader
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Wilmot 4:00 PM CT Webster Armory away-team-logo 64-30 Double Header: Schedule Rolls GJV, BJV, Girls Varsity, Boys Varsity
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Oelrichs 4:00 PM MT Stagebarn Middle school away-team-logo 76-16 Double header - JV Girls, JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Stanley County 4:30 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 42-34
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Marty 5:00 PM CT Freeman Academy away-team-logo 93-65 DH
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Rapid City Christian 5:00 PM CT Lyman High School away-team-logo 53-44 JV Boys play @ 5, Varsity to follow
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Aberdeen Christian 5:15 PM CT Edmunds Central High School away-team-logo 73-33 Doubleheader
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 5:30 PM CT Mobridge High School away-team-logo 73-59 5:30mst/6:30cst JV/Varsity
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Deuel 6:00 PM CT Elkton High School away-team-logo 56-44 Doubleheader
away-team-logo Groton Area vs. away-team-logo Langford Area 6:00 PM CT Groton away-team-logo 65-27
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Waverly-South Shore 6:00 PM CT Hendricks away-team-logo 64-40
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 6:00 PM CT Tiospa Zina Tribal School away-team-logo 54-51
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Bennett County 6:00 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 64-39
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Philip 6:00 PM MT New Underwood School District away-team-logo 57-40
away-team-logo Wakpala vs. away-team-logo Solen, ND 6:00 PM MT Wakpala away-team-logo 80-71
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo Wessington Springs 6:15 PM CT Iroquois School District 2-3 away-team-logo 77-55
away-team-logo Winner vs. away-team-logo Miller 6:15 PM CT Winner High School away-team-logo 72-38
away-team-logo Kimball/White Lake vs. away-team-logo Colome 6:30 PM CT Kimball High School away-team-logo 52-45
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Chamberlain 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 46-44 DH
away-team-logo White River vs. away-team-logo St. Francis Indian 6:30 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 103-42
away-team-logo Brookings vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 7:00 PM CT Brookings High School away-team-logo 62-33
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 7:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 54-45
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Brandon Valley 7:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 60-58 Rescheduled
away-team-logo Huron vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 7:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 72-39 JV 4:00 pm and Soph 5:15 pm; 9th 4:00 pm Huron Middle School
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 58-45
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Red Cloud 7:00 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 70-30 2:30 C @ MS / 4:00 JV @ MS / 7:00 Var @ HS
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo St. Thomas More 7:00 PM MT Sturgis Brown High School away-team-logo 58-28 JV Boys at 5:30, 9th Boys at 4:00
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Menno 7:15 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 42-37 Double Header
away-team-logo Baltic vs. away-team-logo Garretson 7:30 PM CT Baltic High School away-team-logo 52-43
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Flandreau 7:30 PM CT Dell Rapids High School away-team-logo 64-51
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 7:30 PM CT Gayville-Volin High School away-team-logo 56-41 DH, both JV's @ 5:00
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Lake Preston 7:30 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 50-38
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Wagner 7:30 PM CT Hanson High School away-team-logo 52-50 DH
away-team-logo Potter County vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 7:30 PM CT Hoven High School away-team-logo 68-40 Parents' Recognition
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Irene-Wakonda 7:30 PM CT Howard High School away-team-logo 64-35 Doubleheader
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Parkston 7:30 PM CT McCook Central School District away-team-logo 60-52 DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:15, Boys Varsity @ 7:30
away-team-logo Western Christian, IA vs. away-team-logo Tea Area 7:30 PM CT Western Christian High School away-team-logo 77-42
away-team-logo Custer vs. away-team-logo Douglas 7:30 PM MT Custer Armory away-team-logo 61-57 C - 3:00 / JV - 4:30 / V - 7:30
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Centerville 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 44-39 DH JV games 5 pm
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Warner 7:45 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 60-50
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 7:45 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 63-60 Double Header
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Sisseton 8:00 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 54-47 Doubleheader - JV Girls - 5, JV Boys - 5, V Girls - 6:30, V Boys - 8:00
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Viborg-Hurley 8:00 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 68-49
away-team-logo Chester Area vs. away-team-logo Parker 8:00 PM CT Chester Area High School away-team-logo 68-52 DH; jv starts at 5:15pm
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Lennox 8:00 PM CT Elk Point-Jefferson High School away-team-logo 67-65 DH
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 8:00 PM CT Ethan High School away-team-logo 57-45
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Arlington 8:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 79-42 Double Header
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 8:00 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 60-22 Quad Header - JV @ 5:15 pm
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Canton 8:00 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 52-48
away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo West Central 8:00 PM CT Tri-Valley High School away-team-logo 67-33
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Beresford 8:00 PM CT Vermillion High School away-team-logo 67-31 DH
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Lead-Deadwood 8:00 PM MT Spearfish High School away-team-logo 62-36 Senior Night