Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Lower Brule vs. away-team-logo Wessington Springs 4:00 PM CT Lower Brule High School away-team-logo 64-42 Double Header - 4:00 PM JV Girls Start
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Philip 4:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 66-42
away-team-logo White River vs. away-team-logo Wall 4:30 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 81-49 4:30 pm (central) JV boys, JV girls, Varsity boys, Varsity girls double Header
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Northwestern 5:15 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 48-44
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Iroquois/Doland 5:15 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 86-65 4:00 JVG / 5:15 JVB / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 5:15 PM CT Warner High School away-team-logo 55-42 Double Header
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Takini 5:30 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 89-30 Double Header
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Colman-Egan 6:00 PM CT Estelline High School away-team-logo 68-54
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo McIntosh 6:00 PM MT Armory away-team-logo 73-24 LMC Tourney @ High Seed
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Dupree 6:00 PM MT Faith Community Center away-team-logo 75-39 LMC- @ High Seed
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 6:00 PM MT McLaughlin High School
CXL

Cancelled: JV/V

away-team-logo Harding County vs. away-team-logo Tiospaye Topa 6:00 PM MT TBD away-team-logo 82-29 LMC Tournament
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Bison 6:00 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 72-19 LMC Tournament-02/3-5/2022
away-team-logo Wakpala vs. away-team-logo North Central 6:00 PM MT Wakpala away-team-logo 61-51
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 6:15 PM CT De Smet High School away-team-logo 65-45 BJV 6:15 pm, BV to follow
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Waubay/Summit 6:15 PM CT Florence School District 14-1 away-team-logo 58-45
away-team-logo Wilmot vs. away-team-logo Great Plains Lutheran 6:15 PM CT Wilmot High School away-team-logo 54-47
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Scotland 6:30 PM CT Ethan High School away-team-logo 53-26
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Kimball/White Lake 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 68-47
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 6:30 PM MT Cheyenne - Eagle Butte School away-team-logo 81-64 Varsity Double Header: 5:00 MST Girls Varsity followed by Boys Varsity
away-team-logo Lakota Tech vs. away-team-logo Todd County 6:30 PM MT Lakota Tech High School away-team-logo 74-55 C team 3:30, JV 5:00
away-team-logo Burke vs. away-team-logo Marty 7:00 PM CT Bonesteel, SD away-team-logo 78-54 Games in Bonesteel
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo West Central 7:00 PM CT Tea Area High School away-team-logo 68-62
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 7:15 AM CT Freeman Academy away-team-logo 76-49 Junior Varsity at 6:00 PM.
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Alcester-Hudson 7:15 PM CT Freeman High School away-team-logo 41-39 DH
away-team-logo Hill City vs. away-team-logo Newell 7:30 AM MT Hill City Gym away-team-logo 66-18 JV@4:30/ Var@7:30
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Madison 7:30 PM CT Beresford High School away-team-logo 61-31 Boys Games Only
away-team-logo Flandreau Indian vs. away-team-logo Centerville 7:30 PM CT Flandreau Indian School away-team-logo 70-26 DH JV games 5 pm
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Mitchell Christian 7:30 PM CT Howard High School away-team-logo 70-46 Doubleheader
away-team-logo Lake Preston vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 7:30 PM CT Lake Preston School District away-team-logo 62-31 Doubleheader: JVB @ 5, VGB @ 6:00, VBB @ 7:30
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Britton-Hecla 7:30 PM CT Milbank Armory Gym away-team-logo 60-33 Conference Game
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Hanson 7:30 PM CT Mount Vernon away-team-logo 53-50 DH
away-team-logo Custer vs. away-team-logo Hot Springs 7:30 PM MT Custer Armory away-team-logo 54-48 C - 3:00 at High School / JV - 4:30 at High School / V - 7:30 at Armory
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 7:45 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 52-42 JH 5:00 followed by JV & Varsity
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Stanley County 7:45 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 53-47 6:30 JV start time
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Groton Area 7:45 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 57-38
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 8:00 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 67-36 Doubleheader
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Wagner 8:00 PM CT Andes Central High School away-team-logo 84-57 JV 5:15 PM
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 8:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 68-54
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Tri-Valley 8:00 PM CT Dell Rapids High School away-team-logo 71-63 DH
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Ipswich 8:00 PM CT Miller Armory away-team-logo 61-45 Doubleheader
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Flandreau 8:00 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 55-47
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo Douglas 8:00 PM MT Douglas High School away-team-logo 47-43 3:30 - C; 5:00 JV ; 9th 6:30