Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Wessington Springs 1:00 PM CT Armour High School away-team-logo 61-51 DH
away-team-logo Winner vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 1:00 PM CT Winner High School away-team-logo 59-26 1:00mst/2:00cst Double Header
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Timber Lake 1:00 PM MT Armory away-team-logo 65-59 LMC- Lemmon Armory
away-team-logo Dupree vs. away-team-logo Bison 1:00 PM MT Lemmon Public High School away-team-logo 65-48 LMC Conference Tournament
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Little Wound 1:30 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 76-52 Varsity
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Corsica-Stickney 10:30 AM CT Sanford Pentagon away-team-logo 48-37 Sanford Pentagon Classic
away-team-logo Jones County vs. away-team-logo North Central 11:00 AM CT Highmore High School away-team-logo 63-31 Action Club Classic
away-team-logo McIntosh vs. away-team-logo Tiospaye Topa 12:00 AM MT Lemmon Public High School away-team-logo 63-48
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Florence/Henry 12:00 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 65-42 Pentagon Classic
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Arlington 2:00 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 63-62 Parents Night
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 2:00 PM CT Highmore High School away-team-logo 66-42 Highmore Classic
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Harding County 2:00 PM MT Armory away-team-logo 53-45 LMC Tourney @ Lemmon Armory
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Crow Creek 2:00 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 69-67 Double Header C, JV & Varsity
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo Hay Springs, NE 2:00 PM MT Warrior Center away-team-logo 69-55 Double Header
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Estelline/Hendricks 2:15 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 61-59 1:00 JH / 2:15 JV / 3:30 Varsity Girls / 5:00 Varsity Boys
away-team-logo Wilmot vs. away-team-logo Langford Area 2:15 PM CT Wilmot High School away-team-logo 40-31 Double Header
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Custer 2:30 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 48-38 10:00 C @ MS / 11:30 JV @ MS / 2:30 Var @ HS
away-team-logo Groton Area vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 3:00 PM CT Groton away-team-logo 60-47 NEC Game JV Game at 3, Varsity to follow
away-team-logo Lakota Tech vs. away-team-logo West Central 3:00 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 81-58 Sanford Pentagon Heritage Classic
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo O'Gorman 3:00 PM MT Central High School away-team-logo 75-40 JV/FR A 10:30 AM, SO/9th B 12:00 AM
away-team-logo Rapid City Stevens vs. away-team-logo Brandon Valley 3:00 PM MT Rapid City Stevens away-team-logo 54-45 Soph @ 10:30am, JV/9A @ 12pm, 9B @ 1:30pm
away-team-logo St. Francis Indian vs. away-team-logo Crazy Horse 3:30 PM St. Francis away-team-logo 80-60 JV: 2pm CST
away-team-logo Colome vs. away-team-logo Centerville 3:30 PM CT Colome School District away-team-logo 56-44 Double Header JV - 1:00
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Canistota 3:30 PM CT Gayville-Volin High School away-team-logo 61-47
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Brookings 3:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 66-63 C team 11:00 / JV 12:30 / 9th 2:00
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 4:00 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 69-65 Double Header Varsity Only
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Avon 4:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 75-34 Double Header
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 4:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 55-22 Doubleheader (JVG 12:00 / JVB 1:00 / VG 2:30 / VB 4:00)
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Moorhead, MN 4:30 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 68-56
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo Spearfish 4:30 PM MT Red Cloud Indian School away-team-logo 71-70 C- 1:30, V- 4:30- no JV
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Irene-Wakonda 4:45 PM CT Irene-Wakonda High School away-team-logo 42-41 DH game
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 5:00 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 62-34
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Platte-Geddes 5:00 PM CT Miller Armory away-team-logo 67-47 Doubleheader
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 6:00 PM CT Armory Gym away-team-logo 50-35
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Deubrook Area 6:00 PM CT Hitchcock away-team-logo 67-38 Game will be played in Hitchcock
away-team-logo Huron vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 6:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 76-62 JV 2:00 and Sophs 3:15 pm Huron Arena; 9th 2:00 pm Huron High School
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo White River 6:00 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 64-62 Heritage Classic
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo St. Thomas More 7:30 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 36-30 Pentagon Classic in Sioux Falls
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Alcester-Hudson 8:00 PM CT Beresford High School away-team-logo 71-35 DH
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo Burke 8:00 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 61-55 AC Classic