Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Florence/Henry 4:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 63-50 Double Header
away-team-logo Deuel vs. away-team-logo Sioux Valley 4:00 PM CT Deuel High School away-team-logo 64-35 Doubleheader
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Waubay/Summit 4:00 PM CT Estelline High School away-team-logo 67-57 Doubleheader
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Highmore-Harrold 4:00 PM CT Hitchcock away-team-logo 47-42 Double Header
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Webster Area 4:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 63-49 Double Header: Schedule Rolls GJV, BJV, Girls Varsity, Boys Varsity
away-team-logo Oelrichs vs. away-team-logo Newell 4:00 PM MT Oelrichs Public School away-team-logo 59-28 Double Header JVG-JVB-VG-VB
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Flandreau 5:00 PM CT De Smet High School away-team-logo 46-32 GJV 4pm, BJV 5pm, GV 6:15pm, BV to follow
away-team-logo Sisseton vs. away-team-logo Milbank 5:00 PM CT Sisseton High School away-team-logo 67-42 Conference Game
away-team-logo Takini vs. away-team-logo Wakpala 5:00 PM CT Takini away-team-logo 83-40 Double Header
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 5:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 69-57 DH, both JV's @ 5:00
away-team-logo Mitchell Christian vs. away-team-logo James Valley Christian 5:15 PM CT Mitchell Christian School away-team-logo 76-57 4:00 JVG / 5:15 JVB / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
away-team-logo St. Francis Indian vs. away-team-logo Winner 5:15 PM CT St. Fancis away-team-logo 78-35
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Redfield 5:15 PM CT Warner High School away-team-logo 50-27 Double Header
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Iroquois/Doland 5:15 PM CT Woonsocket Public School away-team-logo 71-38 DH
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo Chamberlain 5:30 PM CT Stephan away-team-logo 59-17
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Rapid City Christian 5:30 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 64-54 2:30 C / 4:00 JV / 5:30 Var
away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte vs. away-team-logo McLaughlin 5:30 PM MT Cheyenne - Eagle Butte School away-team-logo 78-57 5:30mst
away-team-logo Crazy Horse vs. away-team-logo Bennett County 5:30 PM MT Crazy Horse School away-team-logo 72-63
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Wilmot 6:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 62-54
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Kadoka Area 6:00 PM MT New Underwood School District away-team-logo 58-44
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Deubrook Area 6:15 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 46-31 Game is played in Watertown
away-team-logo Colome vs. away-team-logo North Central, NE 6:30 PM CT Colome School District away-team-logo 49-41 Double Header JV - 4:00
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Groton Area 6:30 PM CT Edmunds Central High School away-team-logo 68-21
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Kimball/White Lake 6:30 PM CT Kimball High School away-team-logo 64-35 JV Starts at 6:30, Varsity to follow
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Todd County 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 57-52
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Sully Buttes 6:30 PM CT Selby Area High School away-team-logo 54-48
away-team-logo Brandon Valley vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 7:00 PM CT Brandon Valley High School away-team-logo 54-29 JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
away-team-logo Brookings vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 7:00 PM CT Brookings High School away-team-logo 66-40
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Aberdeen Central 7:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 69-62
away-team-logo Huron vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 7:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 53-52 JV 4:00 pm and Soph 5:15 pm; 9th 4:00 pm Huron Middle School
away-team-logo O'Gorman vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT O'Gorman High School away-team-logo 68-60 JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 64-55
away-team-logo Custer vs. away-team-logo St. Thomas More 7:00 PM MT Custer Armory away-team-logo 67-50 JV Boys at 5:30, 9th Boys at 4:00
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Chester Area 7:15 PM CT Oldham-Ramona School away-team-logo 65-36 JH at 5:00 PM. JV at 6:00 PM.
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Canton 7:30 PM CT Centerville School away-team-logo 64-48 DH JV games 4:30 pm
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Freeman 7:30 PM CT Hanson High School away-team-logo 77-19 DH
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 7:30 PM CT Marion High School away-team-logo 74-51 Parent's Night C Team at 4:00
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Madison 7:30 PM CT McCook Central School District away-team-logo 56-44 C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Canistota 7:30 PM CT Menno Public School away-team-logo 62-29
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Dell Rapids 7:30 PM CT Mount Vernon away-team-logo 80-68 DH
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Hot Springs 7:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 61-56 JV 4:30 / 9th 6:00
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Beresford 7:45 PM CT Garretson High School away-team-logo 59-27 DH
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Parkston 7:45 PM CT Scotland High School away-team-logo 69-40 DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:30, Boys Varsity @ 7:45
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Parker 7:45 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 68-66 DH C-4pm/JV-5pm/V-8pm
away-team-logo Irene-Wakonda vs. away-team-logo Wynot, NE 7:45 PM CT Wynot High School away-team-logo 58-45
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Marty 8:00 PM CT Andes Central High School away-team-logo 60-39 JV 5:15 PM
away-team-logo Burke vs. away-team-logo Bon Homme 8:00 PM CT Bonesteel, SD away-team-logo 58-48 Double Header- games in Bonesteel
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Hamlin 8:00 PM CT Clark High School away-team-logo 56-54 Double Header
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Vermillion 8:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 79-57
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Kingsley-Pierson, IA 8:00 PM CT Elk Point-Jefferson High School away-team-logo 48-41 DH
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Aberdeen Christian 8:00 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 61-47 Double Header JV 5:15 Varsity 8:00
away-team-logo Lake Preston vs. away-team-logo Waverly-South Shore 8:00 PM CT Lake Preston School District away-team-logo 59-17 Double Header - GJV @ 4:00, BJV @ 5:15, GV @ 6:30
away-team-logo Wessington Springs vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 8:00 PM CT Wessington Springs Elementary away-team-logo 50-49 JH 5:15 / JV 6:30 / Varsity 8:00
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Sturgis Brown 8:00 PM MT Spearfish High School away-team-logo 57-36