Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Crazy Horse vs. away-team-logo Alliance, NE 1:00 PM MT Crazy Horse School away-team-logo 55-54
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo New Underwood 2:00 PM MT Warrior Center away-team-logo 62-54 Double Header
away-team-logo Tiospaye Topa vs. away-team-logo Wakpala 3:00 PM CT Laplant away-team-logo 75-30 @ Laplant
away-team-logo McIntosh vs. away-team-logo Lemmon 3:00 PM MT McIntosh away-team-logo 78-54 Postponed: JV/V
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo North Central 4:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 76-32 Doubleheader
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo Miller 4:00 PM CT Stephan away-team-logo 72-55
away-team-logo Winner vs. away-team-logo McLaughlin 4:00 PM CT Winner High School away-team-logo 64-19
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Non-Varsity Opponent 4:00 PM MT Timber Lake School New Gym vs. Timber Lake JV
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Hettinger/Scranton, ND 4:30 PM MT Faith Community Center away-team-logo 64-43
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Hill City 4:30 PM MT Philip Schools away-team-logo 76-72
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Langford Area 5:15 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 56-27 Double Header
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 5:15 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 59-47 Quad Header
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Jones County 5:30 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 37-32
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Deubrook Area 6:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 71-51
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Sioux Falls Lutheran 6:15 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 71-35
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Viborg-Hurley 6:30 PM CT Centerville School away-team-logo 61-43 JV game 6:30 pm
away-team-logo Marty vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 6:30 PM CT Marty Indian School away-team-logo 50-47 JV @ 6:30, Varsity to follow.
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Bon Homme 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 66-52 DH
away-team-logo Santee, NE vs. away-team-logo Flandreau Indian 6:30 PM CT Santee, NE away-team-logo 100-53
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo Pine Ridge 6:30 PM MT Little Wound School away-team-logo 84-69 JV boys at 3 pm, V boys at approx. 6:00 pm
away-team-logo Bismarck, ND vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 7:00 PM CT Bismarck High School away-team-logo 73-60
away-team-logo Aberdeen Central vs. away-team-logo Huron 7:00 PM CT Central High School away-team-logo 70-52
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo Watertown 7:00 PM CT Roosevelt High School away-team-logo 81-51 JV-3:30PM, Sophomore- 5:00PM, 9A- 4:00PM (Aux Gym), 9B- 5:30PM (Aux Gym)
away-team-logo Sioux Falls Jefferson vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Sioux Falls Jefferson High School away-team-logo 61-46
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Brandon Valley 7:00 PM CT Sioux Falls Lincoln High School away-team-logo 68-40
away-team-logo Chester Area vs. away-team-logo Freeman 7:15 PM CT Chester Area High School away-team-logo 74-47 jv starts at 6:15pm followed by varsity
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Rapid City Central 7:30 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 85-50
away-team-logo Lake Preston vs. away-team-logo Wilmot 7:30 PM CT Lake Preston School District away-team-logo 54-38 MS @ 4:30, JV at 6
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 7:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 54-34 JV-6:00 and Varsity to follow
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Madison 7:30 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 75-65 C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Rapid City Stevens 7:30 PM CT Yankton High School away-team-logo 59-46 Double header
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Scotland 7:45 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 58-42 Double Header-Varsity Only
away-team-logo Kimball/White Lake vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 7:45 PM CT Kimball High School away-team-logo 64-24 JV @ 6:30, Varsity to follow
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 8:00 PM CT Beresford High School away-team-logo 60-59 DH
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Tri-State, ND 8:00 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 54-39 Doubleheader - JV Girls - 5, JV Boys - 5, V Girls - 6:30, V Boys - 8:00
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Wagner 8:00 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 55-37 5:00 PM JV Start time
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Dell Rapids 8:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 75-55 DH
away-team-logo O'Gorman vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 8:00 PM CT O'Gorman High School away-team-logo 52-50 JV- 3:30pm, Sophomore- 4:45pm, Freshman A- 6:15pm, Freshman B-7:15pm
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Lennox 8:00 PM CT Tea Area High School away-team-logo 71-64 DH
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Irene-Wakonda 8:00 PM CT Vermillion High School away-team-logo 60-31
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo Hot Springs 8:00 PM MT Sturgis Brown High School away-team-logo 42-35 C-3:00, JV-5:00 pm