Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Groton Area vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 1:00 PM CT Groton away-team-logo 71-39 Boys & Girls DH
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Platte-Geddes 1:30 PM CT McCook Central School District away-team-logo 59-39 DWU Culver's Classic
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 10:30 AM CT McCook Central School District away-team-logo 46-42 DWU Culver's Classic
away-team-logo Tiospaye Topa vs. away-team-logo Newell 11:00 AM MT Tiospaye Topa School away-team-logo 47-33 Postponed: Double Header JVG-JVB-VG-VB
away-team-logo Takini vs. away-team-logo Flandreau Indian 12:00 PM away-team-logo 87-45 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Waubay/Summit 12:00 PM CT McCook Central School District away-team-logo 56-39 DWU Culver's Classic
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Wilmot 2:00 PM Ipswich Public School District away-team-logo 58-45 Postponed: JV at 6:15
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Crazy Horse 2:00 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 61-41 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Castlewood 2:00 PM CT Hitchcock away-team-logo 72-36 Double Header
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Sioux Falls Lutheran 2:00 PM CT Oldham-Ramona School away-team-logo 74-35 JV at 2:00 PM, Varsity to follow
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Wall 2:00 PM CT Parkview Auditorium away-team-logo 62-50 DBL Header
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Rapid City Central 2:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 59-39 Double Header
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Dupree 2:00 PM MT Bison High School Gym away-team-logo 83-68 JV/Varsity
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Lemmon 2:00 PM MT New Underwood School District away-team-logo 66-44 Double Header GJV/BJV/GV/BV
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Rapid City Stevens 2:15 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 71-64
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 2:15 PM CT Webster Armory away-team-logo 52-49 Double Header: Schedule Rolls 1pm GJV, 2:15 BJV, Girls Varsity, Boys Varsity
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Ponca, NE 2:30 PM CT Ponca, NE away-team-logo 44-42
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo St. Thomas More 3:00 PM CT McCook Central School District away-team-logo 52-41 DWU Culver's Classic
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Edgemont 3:00 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 53-17
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 3:15 PM CT Garretson High School away-team-logo 48-44 DH
away-team-logo St. Francis Indian vs. away-team-logo Jones County 3:30 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 71-47 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Chester Area vs. away-team-logo Deubrook Area 3:45 PM CT Chester Area High School away-team-logo 68-57 DH; jv game starts at 1:15pm
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Potter County 4:30 PM CT McCook Central School District away-team-logo 83-55 DWU Culver's Classic
away-team-logo Wakpala vs. away-team-logo Oelrichs 4:30 PM CT Wakpala away-team-logo 68-49
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Madison 5:00 PM CT Canton High School away-team-logo 55-53 B/G Double Header starting at 1:00.
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Ethan 5:00 PM CT Menno Public School away-team-logo 60-40 Postponed: DH game; Military Appreciation Night-military personnel admitted free
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Flandreau 5:30 PM CT Willow Lake away-team-logo 71-53 Double-Header
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Miller 6:00 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 72-43 Doubleheader
away-team-logo Lower Brule vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 6:00 PM CT McCook Central School District away-team-logo 75-60 DWU Culver's Classic
away-team-logo White River vs. away-team-logo Canistota 6:00 PM CT McCook Central School District away-team-logo 61-50 DWU Culver's Classic
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Sioux Valley 6:00 PM CT Parker High School away-team-logo 62-56
away-team-logo Custer vs. away-team-logo Lakota Tech 6:00 PM MT Custer Armory away-team-logo 67-53 Varsity only - 6:00pm
away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo Milbank 6:30 PM CT Tri-Valley High School away-team-logo 66-57
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Sioux Falls Lincoln High School away-team-logo 57-35
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Crow Creek 7:00 PM MT Chamberlain Armory away-team-logo 63-46 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Douglas 7:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 85-42 JV 4:00
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo Hot Springs 7:30 PM MT Red Cloud Indian School away-team-logo 52-46 C- 1:30, JV- 4:30, V- 7:30- PARENT NIGHT
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 9:00 AM CT McCook Central School District away-team-logo 52-36 DWU Culver's Classic
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Howard 9:00 PM CT McCook Central School District away-team-logo 73-53 DWU Culver's Classic