Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo Lakota Tech 3:00 PM CT Stephan away-team-logo 67-54
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Tiospaye Topa 3:45 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 67-29 Double Header-Senior Night
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Corsica-Stickney 4:00 PM CT Armour High School away-team-logo 55-38 DH
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Sioux Valley 4:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 59-52 4:00 JV GBB/ 5:00 JV Boys/ Varsity Girls/ Varsity Boys
away-team-logo Waverly-South Shore vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 4:00 PM CT Frederick Area School District away-team-logo 64-44 Postponed; rescheduled for 2/15/22
away-team-logo Kimball/White Lake vs. away-team-logo Wessington Springs 4:00 PM CT Kimball High School away-team-logo 62-51 Double Header
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Redfield 4:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 70-59 Doubleheader
away-team-logo McIntosh vs. away-team-logo Dupree 4:00 PM MT McIntosh away-team-logo 77-72 JV/Varsity Double Header
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Standing Rock, ND 4:00 PM MT McLaughlin High School away-team-logo 55-54
away-team-logo St. Francis Indian vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 4:30 PM CT St. Francis High School, St. Francis SD away-team-logo 83-50 4:30mst/5:30cst
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Oelrichs 5:00 PM MT Wall High School away-team-logo 62-58 Varsity Only
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Aberdeen Christian 5:15 PM CT Langford High School away-team-logo 57-42 Double Header
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Faith 5:30 PM MT Armory away-team-logo 61-55 JV/V
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo New England, ND 5:30 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 78-44 JV/V, JV starts at 5:30
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Baltic 6:00 PM CT Flandreau High School away-team-logo 78-48 4:00 pm start = JV GBB - JV BBB - GBB - BBB = rolling schedule
away-team-logo Irene-Wakonda vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 6:00 PM CT Irene-Wakonda High School away-team-logo 57-43 DH
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Stanley County 6:00 PM CT Mobridge High School away-team-logo 46-36 6:00 JV followed by Varsity on a rolling schedule.
away-team-logo Dell Rapids St. Mary vs. away-team-logo Centerville 6:00 PM CT St. Mary High School away-team-logo 63-51 Doubleheader: JVB @ 4, JVG @ 5, VBB @ 6, VGB @ 7:30
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Takini 6:00 PM MT Bison High School Gym away-team-logo 68-54 JV/Varsity
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Howard 6:15 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 49-42
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 6:15 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 76-42
away-team-logo Wilmot vs. away-team-logo Tri-State, ND 6:15 PM CT Wilmot High School away-team-logo 61-52
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 6:30 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 66-37
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Chamberlain 6:30 PM CT Lyman High School away-team-logo 45-42 JV @ 6:30, followed by the Varsity: Parents Night
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Winner 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 54-50 DH
away-team-logo O'Gorman vs. away-team-logo Harrisburg 7:00 PM CT O'Gorman High School away-team-logo 65-53 JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 7:00 PM CT Sioux Falls Lincoln High School away-team-logo 56-51
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Brandon Valley 7:00 PM CT Tea Area High School away-team-logo 58-49
away-team-logo Sioux Falls Washington vs. away-team-logo Mitchell 7:00 PM CT Washington High School away-team-logo 71-66
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo Aberdeen Central 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 62-43
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo Bennett County 7:00 PM MT Little Wound School away-team-logo 74-49 Boys Varsity Start Time Listed- JV Team Games start at 5:30 P.M. MST
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Sioux City West, IA 7:15 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 89-41
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Ethan 7:15 PM CT Freeman High School away-team-logo 77-42 DH
away-team-logo Sisseton vs. away-team-logo Groton Area 7:30 PM Sisseton High School away-team-logo 54-53 NEC Game
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Webster Area 7:30 PM CT Deubrook Area High School away-team-logo 57-45 Game will be played in Toronto - Double Header
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Viborg-Hurley 7:30 PM CT Menno Public School away-team-logo 59-27 DH game
away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo McCook Central/Montrose 7:30 PM CT Tri-Valley High School away-team-logo 57-52
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Warner 7:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 48-36 JH 4:45 followed by JV & Varsity (Parent's Night)
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo St. Thomas More 7:30 PM MT Case Auditorium away-team-logo 53-20 JV Boys at 6:00, 9th Boys at 4:30
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Belle Fourche 7:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 60-56 JV 4:30 / 9th 6:00
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 7:45 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 65-23
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Parker 7:45 PM CT Garretson High School away-team-logo 60-43 DH C-4pm/JV-5pm/V-8pm
away-team-logo Chester Area vs. away-team-logo Arlington 8:00 PM CT Arlington High School away-team-logo 72-45 DH; jv starts at 5:15pm
away-team-logo Bon Homme vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 8:00 PM CT Bon Homme High School away-team-logo 62-40 Doubleheader
away-team-logo Canton vs. away-team-logo West Central 8:00 PM CT Canton High School away-team-logo 85-76 DH
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Britton-Hecla 8:00 PM CT Clark High School away-team-logo 72-45 Double-Header
away-team-logo Colome vs. away-team-logo Burke 8:00 PM CT Colome School District away-team-logo 76-55 Parent's Night
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Deuel 8:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 71-44 Double Header
away-team-logo Lake Preston vs. away-team-logo Colman-Egan 8:00 PM CT Lake Preston School District away-team-logo 46-37 Double Header - GJV @ 4:00, BJV @ 5:15, GV @ 6:30
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Beresford 8:00 PM CT Lennox High School away-team-logo 76-50 DH
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Faulkton Area 8:00 PM CT Miller Armory away-team-logo 56-28 Doubleheader
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 8:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 72-32 Doubleheader - JV @ 5:15 pm
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Vermillion 8:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 73-31
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Rapid City Christian 8:00 PM MT Spearfish High School away-team-logo 59-55