Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Dupree 3:00 PM MT Newell - Austin Auditorium away-team-logo 73-53 Double Header JVG-JVB-VG-VB
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Todd County 3:15 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 75-59 JV - 3:15 pm MT, V 6 pm MT
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Faulkton Area 4:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 57-42 Doubleheader
away-team-logo Tiospaye Topa vs. away-team-logo Crazy Horse 4:00 PM MT Tiospaye Topa School away-team-logo 71-28 Girls & Boys Double Header
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Ethan 5:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 53-27 DH, both JV's @ 5:15
away-team-logo Flandreau Indian vs. away-team-logo Sioux Falls Lutheran 5:00 PM CT Flandreau Indian School away-team-logo 81-67 JV Boys @ 5pm, JV Girls @ 6:30, V Boys @ 8 PM
away-team-logo Waverly-South Shore vs. away-team-logo Great Plains Lutheran 5:00 PM CT Waverly-South Shore High School away-team-logo 67-58
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Lemmon 5:00 PM MT Bison High School Gym away-team-logo 70-28 JH/Varsity
away-team-logo Lower Brule vs. away-team-logo Philip 6:00 PM CT Lower Brule High School away-team-logo 83-64
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Tiospa Zina 6:00 PM CT Milbank Armory Gym away-team-logo 68-54 Conference Game
away-team-logo Lakota Tech vs. away-team-logo St. Francis Indian 6:00 PM MT Lakota Tech High School away-team-logo 77-36 JV 4:30pm
away-team-logo Brookings vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 7:00 PM CT Brookings High School away-team-logo 71-45
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Sioux City East, IA 7:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 71-53 JV game @ 5:45
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 7:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 70-64
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Hill City 7:00 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 59-50
away-team-logo Brandon Valley vs. away-team-logo Spearfish 7:30 PM CT Brandon Valley High School away-team-logo 77-50
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 7:30 PM CT Deubrook Area High School away-team-logo 58-54 Doubleheader & Senior Night
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Freeman 7:30 PM CT Gayville-Volin High School away-team-logo 61-45 Senior Night
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Viborg-Hurley 7:30 PM CT Howard High School away-team-logo 67-41 Doubleheader
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 7:30 PM CT Menno Public School away-team-logo 65-38 DH game; Senior Night for GBB, BBB, and Pep Band
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Webster Area 7:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 70-50 JV-6:00 and Varsity to follow
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Tea Area 7:30 PM CT Yankton High School away-team-logo 55-53 Double Header
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Custer 7:30 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 64-38 C - 3:00 / JV - 4:30 / V - 7:30
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Parkston 7:45 PM CT Mount Vernon away-team-logo 69-50 DH, both JV's @ 5:00, Girls Varsity @ 6:30, Boys Varsity @ 7:45
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 8:00 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 66-33 Doubleheader
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Langford Area 8:00 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 42-34 JVs - 5:00, V girls - 6:30, V boys - 8:00 rolling schedule
away-team-logo Burke vs. away-team-logo Wagner 8:00 PM CT Burke High School away-team-logo 68-60
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Irene-Wakonda 8:00 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 49-40
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Kimball/White Lake 8:00 PM CT Dakota Christian School away-team-logo 64-60 JV 5:15 PM
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Hamlin 8:00 PM CT Florence School District 14-1 away-team-logo 61-52 Doubleheader
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Potter County 8:00 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 69-35 Double Header JV 5:15 Varsity 8:00
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Mitchell Christian 8:00 PM CT Sanborn Central High School away-team-logo 53-38 Double Header
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Garretson 8:00 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 67-36 DH
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 8:00 PM CT Tulare away-team-logo 67-23 Doubleheader (JVG 4:00 / JVB 5:15 / VG 6:30 / VB 8:00)
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo Red Cloud 8:00 PM MT Sturgis Brown High School away-team-logo 57-54 JV- 3:30, C- 5:00, V- 8:00