Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Lyman 2:00 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 58-38 Double Header
away-team-logo McIntosh vs. away-team-logo Timber Lake 2:00 PM MT McIntosh away-team-logo 59-49
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Pine Ridge 2:30 PM MT McLaughlin High School away-team-logo 49-47 Varsity-JV
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo St. Francis Indian 3:00 PM CT Stephan away-team-logo 61-58
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo Lemmon 3:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 60-52 JH/JV/V, JH starts at 3:00
away-team-logo Deuel vs. away-team-logo Groton Area 4:00 PM CT Deuel High School away-team-logo 83-68 Doubleheader
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Spearfish 4:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 74-37 Rescheduled
away-team-logo Waubay/Summit vs. away-team-logo Great Plains Lutheran 5:00 PM CT Waubay School Gym away-team-logo 65-31
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo White River 5:00 PM MT New Underwood School District away-team-logo 75-38
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Wessington Springs 5:15 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 71-61 4:00 JVG / 5:15 JVB / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Winner 5:30 PM CT Mobridge High School away-team-logo 49-30
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Sisseton 6:00 PM CT Clark High School away-team-logo 67-40
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Canistota 6:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 63-34
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Castlewood 6:00 PM CT Estelline High School away-team-logo 64-38
away-team-logo Marty vs. away-team-logo Flandreau Indian 6:00 PM CT Marty Indian School away-team-logo 98-65 DH - 3pm start - JV Girls, JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys rolling schedule
away-team-logo Crazy Horse vs. away-team-logo Wakpala 6:00 PM MT Crazy Horse School away-team-logo 75-68
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Corsica-Stickney 6:15 PM CT Hanson High School away-team-logo 55-46
away-team-logo Jones County vs. away-team-logo Bennett County 6:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 51-39
away-team-logo Leola/Frederick Area vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 6:30 PM CT Leola School away-team-logo 56-48 JV/V
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Menno 6:30 PM CT Scotland High School away-team-logo 44-31
away-team-logo Lakota Tech vs. away-team-logo Bridgeport, NE 6:30 PM MT Lakota Tech High School away-team-logo 72-58 JV 5:00pm Bridgeport, NE
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Rapid City Stevens 7:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 60-59
away-team-logo Huron vs. away-team-logo Rapid City Central 7:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 61-55 JV 4:00 pm and Soph 5:15 pm; 9th 4:00 pm Huron Middle School
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 7:00 PM CT Roosevelt High School away-team-logo 66-40 JV-3:30PM, Sophomore- 5:00PM, 9A- 4:00PM (Aux Gym), 9B- 5:30PM (Aux Gym)
away-team-logo Sioux Falls Jefferson vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT Sioux Falls Jefferson High School away-team-logo 73-64
away-team-logo Pierre T.F. Riggs vs. away-team-logo Watertown 7:00 PM CT T.F. Riggs High School away-team-logo 72-65
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Faith 7:00 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 58-48 2:30 C @ MS / 4:00 JV @ MS / 7:00 Var (Senior Night) @ HS
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo De Smet 7:15 PM CT Oldham-Ramona School away-team-logo 71-51 JH at 4:00 PM (two games). JV at 6:00 PM.
away-team-logo Arlington vs. away-team-logo Howard 7:30 PM CT Arlington High School away-team-logo 68-47
away-team-logo Baltic vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 7:30 PM CT Baltic High School away-team-logo 65-32 JH @ 4/5, JV @ 6:15, Varsity @ 7:30
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo West Central 7:30 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 62-38 6:00 JV game start time
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Lennox 7:30 PM CT Dell Rapids High School away-team-logo 55-50
away-team-logo Potter County vs. away-team-logo Highmore-Harrold 7:45 PM CT Gettysburg North Gym away-team-logo 73-36
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Bon Homme 7:45 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 60-54 Double Header
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Madison 8:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 71-40 B/G Double Header starting at 4:00pm.
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Tea Area 8:00 PM CT Elk Point-Jefferson High School away-team-logo 83-52 DH
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Britton-Hecla 8:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 66-29 Double Header
away-team-logo Sunshine Bible Academy vs. away-team-logo North Central 8:00 PM CT SBA Event Center away-team-logo 64-31 Quad - Parents' Night - JV @ 5:15 pm
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Parker 8:00 PM CT Vermillion High School away-team-logo 64-34 DH C-4pm/JV-5pm/V-8pm
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Platte-Geddes 8:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 66-52