Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Bennett County 5:00 PM MT 118 E Denver Dr away-team-logo 60-52 Class A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo Takini 5:30 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 80-23 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Tiospaye Topa 5:30 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 67-30 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Oelrichs 5:30 PM MT Wall High School away-team-logo 70-39 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Chester Area 6:00 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 58-46 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Dupree 6:00 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 75-27 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Redfield 6:00 PM CT Clark High School away-team-logo 49-43 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Groton Area vs. away-team-logo Sisseton 6:00 PM CT Groton Area High School away-team-logo 54-38 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Crazy Horse 6:00 PM CT Lyman High School away-team-logo 69-42 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Alcester-Hudson 6:00 PM CT Marion High School away-team-logo 70-34 Class B - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Crow Creek 6:00 PM CT Parkview Auditorium away-team-logo 63-50 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Menno 6:00 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 58-25 Class B - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Winner vs. away-team-logo McLaughlin 6:00 PM CT Winner High School away-team-logo 62-31 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Hill City 6:00 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 58-56 Class A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo Pine Ridge 6:00 PM MT Little Wound School away-team-logo 65-49 Class A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Kadoka Area 6:00 PM MT Philip Schools away-team-logo 47-46 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo St. Francis Indian 6:00 PM MT Red Cloud Indian School away-team-logo 80-47 Class A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Britton-Hecla 7:00 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 54-30 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Burke vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 7:00 PM CT Burke High School away-team-logo 44-38 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Arlington 7:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 59-37 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Parker 7:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 75-52 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Waverly-South Shore 7:00 PM CT De Smet High School away-team-logo 78-27 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Tri-Valley 7:00 PM CT Dell Rapids High School away-team-logo 75-67 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Deuel 7:00 PM CT Deubrook Area High School away-team-logo 64-48 Class A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo James Valley Christian 7:00 PM CT Estelline High School away-team-logo 67-55 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 7:00 PM CT Ethan High School away-team-logo 65-53 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Herreid/Selby Area 7:00 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 64-44 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Flandreau Indian 7:00 PM CT Flandreau High School away-team-logo 86-43 Class A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Madison 7:00 PM CT Garretson High School away-team-logo 55-52 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Potter County vs. away-team-logo Sully Buttes 7:00 PM CT Gettysburg North Gym away-team-logo 72-26 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Wessington Springs 7:00 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 59-36 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 7:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 75-43 Class A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Mitchell Christian 7:00 PM CT Howard High School away-team-logo 70-32 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Highmore-Harrold 7:00 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 64-50 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Northwestern 7:00 PM CT Langford High School away-team-logo 53-42 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Canton 7:00 PM CT Lennox High School away-team-logo 77-46 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Lower Brule vs. away-team-logo Miller 7:00 PM CT Lower Brule High School away-team-logo 90-44 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Marty vs. away-team-logo Corsica-Stickney 7:00 PM CT Marty Indian School away-team-logo 48-44 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 7:00 PM CT Mobridge High School away-team-logo 73-71 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 7:00 PM CT Parkston School District 33-3 away-team-logo 62-47 Class A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 7:00 PM CT Plankinton away-team-logo 85-43 Class A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Kimball/White Lake 7:00 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 57-36 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo McCook Central/Montrose 7:00 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 68-38 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Great Plains Lutheran 7:00 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 60-40 Class A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Dell Rapids St. Mary vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 7:00 PM CT St. Mary High School away-team-logo 61-47 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Leola/Frederick Area vs. away-team-logo Waubay/Summit 7:00 PM CT Summit School Gym away-team-logo 64-47 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Beresford 7:00 PM CT Tea Area High School away-team-logo 79-46 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 7:00 PM CT Vermillion High School away-team-logo 63-48 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Bon Homme 7:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 60-59 Class A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 7:00 PM CT Warner High School away-team-logo 51-34 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Baltic 7:00 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 70-42 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo White River vs. away-team-logo Jones County 7:00 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 86-61 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 7:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 70-50 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Hot Springs vs. away-team-logo Custer 7:00 PM MT Case Auditorium away-team-logo 44-34 Class A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Faith vs. away-team-logo McIntosh 7:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 78-34 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Lead-Deadwood 7:00 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 72-38 Class A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Wakpala 7:00 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 78-52 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Webster Area 7:30 PM CT Clark High School away-team-logo 62-47 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Florence/Henry 7:30 PM CT Groton Area High School away-team-logo 57-45 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Irene-Wakonda vs. away-team-logo Scotland 7:30 PM CT Marion High School away-team-logo 57-51 Class B - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Gayville-Volin 7:30 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 59-48 Class B - Region 5 Quarterfinal