Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Warner 4:00 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 47-23 Double Header
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo North Central 4:00 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 35-30 Doubleheader
away-team-logo Mitchell Christian vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 4:00 PM CT Mitchell Christian School away-team-logo 65-16 Doubleheader: JVG @ 4, JVB @ 5, VGB @ 6:30, VBB @ 7:30
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Wilmot 4:00 PM CT Northwestern High School away-team-logo 42-36 Doubleheader
away-team-logo North Central, NE vs. away-team-logo Burke 4:00 PM CT Springview, Ne away-team-logo 47-17 Double Header
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Lyman 4:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 61-40 4-Girls JV, Followed by Boys JV, Girls V, Boys V
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Newell 4:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 37-16 Double Header JVG-JVB-VG-VB
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Jones County 5:30 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 52-39
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Hamlin 6:00 PM CT Flandreau High School away-team-logo 57-56 4:00 pm start = JV GBB - JV BBB - GBB - BBB = rolling schedule
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Estelline/Hendricks 6:00 PM CT Langford High School away-team-logo 40-26 Varsity only
away-team-logo Milbank vs. away-team-logo Sisseton 6:00 PM CT Milbank Armory Gym away-team-logo 63-50 DH
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Faith 6:00 PM MT Bison High School Gym away-team-logo 57-31 JV/Varsity
away-team-logo Wausa, NE vs. away-team-logo Gayville-Volin 6:15 PM Wausa, NE away-team-logo 44-33
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Alcester-Hudson 6:15 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 45-42 Double Header. JH 4:00 PM, JV 5:00 PM, V GBB 6:15 PM, and V BBB 7:45 PM.
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Colman-Egan 6:15 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 64-30 JV at 6:15-Parents Night between JV and Varsity
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Centerville 6:15 PM CT Centerville School away-team-logo 68-24 GBB JV at 5:00
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Deuel 6:15 PM CT Deubrook Elementary School away-team-logo 50-15 Doubleheader - Toronto JV Girls - 4:00 JV Boys - to follow V Girls - to follow V Boys - to follow
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Canton 6:15 PM CT Garretson High School away-team-logo 61-47 DH
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Highmore-Harrold 6:15 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 73-67 JH starts at 5:00
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Freeman 6:15 PM CT Montrose School District away-team-logo 36-28
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Baltic 6:15 PM CT Parker High School away-team-logo 46-44
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 6:15 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 54-35
away-team-logo Wessington Springs vs. away-team-logo Iroquois/Doland 6:15 PM CT Wessington Springs Elementary away-team-logo 56-42
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 6:30 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 72-53 Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Dakota Valley 6:30 PM CT Beresford High School away-team-logo 59-38 DH
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Avon 6:30 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 74-38 GBB/BBB DH JVs play at 5:15
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Ethan 6:30 PM CT Dakota Christian School away-team-logo 49-39 JV 4:00 PM
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Castlewood 6:30 PM CT Elkton High School away-team-logo 56-48 Doubleheader-4pm c boys and JV Girls 5pm JV boys and C girls 6:30 varsity girls 7:45 varsity boys
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 6:30 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 55-17 JV @ 5:15
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Chester Area 6:30 PM CT Howard High School away-team-logo 58-47 DH; jv starts at 4pm
away-team-logo Madison vs. away-team-logo Tri-Valley 6:30 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 47-16 B/G Double Header starting at 4:00pm.
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Potter County 6:30 PM CT Miller Armory away-team-logo 54-38 Doubleheader
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 6:30 PM CT Parkston School District 33-3 away-team-logo 50-18 DH, both JV's @ 5:00
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Kimball/White Lake 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 45-33
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo O'Gorman 6:30 PM CT Sanford Pentagon away-team-logo 53-26 JV 3:30pm; Soph 5:00pm; 9-A 8:00pm (Double Header with BBB)
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Timber Lake 6:30 PM CT Selby Area High School away-team-logo 61-47 Double Header
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Irene-Wakonda 6:30 PM CT Wagner High School away-team-logo 56-48
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 6:30 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 51-42 Double Header
away-team-logo Winner vs. away-team-logo Stanley County 6:30 PM CT Winner High School away-team-logo 64-24
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 6:30 PM CT Woonsocket Public School away-team-logo 60-41 Double Header
away-team-logo Brandon Valley vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 7:00 PM CT Brandon Valley High School away-team-logo 55-49 JV/FR @ 4:00; SO @ 5:30
away-team-logo Brookings vs. away-team-logo Huron 7:00 PM CT Brookings High School away-team-logo 54-41
away-team-logo Sioux Falls Washington vs. away-team-logo Yankton 7:00 PM CT Washington High School away-team-logo 75-36
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo Mitchell 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 33-29
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Sturgis Brown 7:00 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 40-28 2:30 C @ MS / 4:00 JV @ MS / 7:00 Var @ HS
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Scotland 7:30 PM CT Menno Public School away-team-logo 36-21
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Dell Rapids 7:30 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 56-28
away-team-logo Colome vs. away-team-logo Bennett County 8:00 PM CT Colome School District away-team-logo 51-26 6:30 PM CT - JV Start