Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Heart River, ND 3:00 PM MT South Heart away-team-logo 58-32 Double Header GJV/BJV/GV/BV
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Miller 4:00 PM CT Mobridge High School away-team-logo 55-47 Double Header
away-team-logo Edgemont vs. away-team-logo Crawford, NE 4:00 PM MT Crawford away-team-logo 52-39
away-team-logo Dupree vs. away-team-logo Little Wound 4:00 PM MT Dupree High School away-team-logo 69-50
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo McIntosh 4:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 69-16 Double Header: JV/V (JV Boys Start at 4:00 followed by JV Girls, Varsity Boys, Varsity Girls)
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Upton, WY 4:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 50-21
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Mitchell Christian 5:45 PM CT Menno Public School away-team-logo 40-14 DH game
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Hamlin 6:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 57-39 Double Header
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 6:00 PM CT Hendricks away-team-logo 55-39 JH @ 5, JV @ 6, Varsity to Follow
away-team-logo Oakes, ND vs. away-team-logo Aberdeen Christian 6:00 PM CT Oakes, ND away-team-logo 34-33
away-team-logo Takini vs. away-team-logo Bison 6:00 PM MT Howes away-team-logo 2-1 Varsity Double Header Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Philip 6:00 PM MT New Underwood School District away-team-logo 42-29
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 6:15 PM CT Freeman High School away-team-logo 53-41
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Wilmot 6:15 PM CT Henry High School away-team-logo 49-21
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Howard 6:15 PM CT Sanborn Central High School away-team-logo 56-48 DBHD
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Hanson 6:15 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 60-55 DH
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Burke 6:30 PM CT Andes Central High School away-team-logo 54-39 JV 4:00 PM/DH
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Webster Area 6:30 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 50-40 Double Header: Both JV Girls and JV Boys play at same time, 5pm. Girls Varsity w/ Boys Varsity after
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Dell Rapids 6:30 PM CT Canton High School away-team-logo 69-46
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Avon 6:30 PM CT Ethan High School away-team-logo 52-37 Double Header
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Gregory 6:30 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 60-35 JV Girls Start @ 4, followed by JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Faulkton Area 6:30 PM CT Herreid Independent School District away-team-logo 53-43
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 6:30 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 46-33 4:00 JVG / 5:15 JVB / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Rock Valley, IA 6:30 PM CT Lennox High School away-team-logo 36-25 DH
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Tripp-Delmont/Armour 6:30 PM CT Scotland High School away-team-logo 40-39 DH, both JV's begin at 5:15
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 6:30 PM CT Tiospa Zina Tribal School
PPD

Postponed: Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity

away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 6:30 PM CT Tri-Valley High School away-team-logo 64-37
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Northwestern 6:30 PM CT Tulare away-team-logo 39-31
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Ipswich 6:30 PM CT Warner High School away-team-logo 52-37 Double Header
away-team-logo Wessington Springs vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 6:30 PM CT Wessington Springs Elementary away-team-logo 41-12 Varsity Doubleheader - JV @ 4:00 pm
away-team-logo White River vs. away-team-logo Kadoka Area 6:30 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 64-53
away-team-logo Spearfish vs. away-team-logo Hill City 6:30 PM MT Spearfish High School away-team-logo 58-54
away-team-logo Bishop Heelan, IA vs. away-team-logo Harrisburg 7:00 PM CT Bishop Heelan Catholic School away-team-logo 46-44
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo West Central 7:00 PM CT Tea Area High School away-team-logo 68-58
away-team-logo Sioux Falls Washington vs. away-team-logo Aberdeen Central 7:00 PM CT Washington High School away-team-logo 54-27
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo St. Thomas More 7:00 PM MT Sturgis Brown High School away-team-logo 49-32 JV girls at 5:30, 9th girls at 4:00
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Colman-Egan 7:15 PM CT Oldham-Ramona School away-team-logo 42-34 JH at 5:00 PM. JV at 6:00 PM.
away-team-logo Strasburg/Zeeland, ND vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 7:30 PM CT away-team-logo 53-43 JV Game begins at 6:00
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 7:30 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 58-20
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Arlington 7:30 PM CT De Smet High School away-team-logo 36-34 GJV 6:15 pm, GV to follow