Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Jones County 1:00 PM MT Bison High School Gym away-team-logo 42-25 JV/Varsity
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Colome 1:00 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 63-18 Double Header
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Oelrichs 1:00 PM MT Philip Schools away-team-logo 63-22 Double Header - JV Girls, JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo Kimball/White Lake vs. away-team-logo Lower Brule 1:30 PM CT Corn Palace away-team-logo 53-51 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Flandreau Indian vs. away-team-logo Canistota 1:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 59-13 DSU Girls Classic
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo Rapid City Central 1:30 PM CT Roosevelt High School away-team-logo 56-47 JV 10:30am; Soph 12:00pm; 9-A 3:00pm (Double Header with BBB)
away-team-logo Sioux Falls Jefferson vs. away-team-logo Rapid City Stevens 1:30 PM CT Sioux Falls Jefferson High School away-team-logo 48-27
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Madison 10:30 AM CT Corn Palace away-team-logo 45-41 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Hill City 10:30 AM CT Dakota State University away-team-logo 59-34 DSU Girls Classic
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Estelline/Hendricks 11:00 AM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 49-28 Redfield Classic
away-team-logo Edgemont vs. away-team-logo Sioux County, NE 11:00 AM CT Sioux County High School away-team-logo 35-33
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Faulkton Area 12:00 PM CT Bowdle Public School away-team-logo 63-16 Doubleheader
away-team-logo St. Francis Indian vs. away-team-logo Freeman 12:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 55-19 DSU Girls Classic
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Harding County 12:00 PM MT Faith Community Center away-team-logo 41-34 Double Header- JV boys, V girls, V boys to follow
away-team-logo Langford Area vs. away-team-logo Little Wound 12:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 59-41 Redfield Classic
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Northwestern 2:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 62-42 Redfield Classic
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo St. Thomas More 2:30 PM CT Bridgewater-Emery High School away-team-logo 41-38 JV girls at 1:00 PM
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Mitchell Christian 2:30 PM CT Marion High School away-team-logo 34-22 DH, girls JV at 2:30
away-team-logo Aberdeen Central vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 3:00 PM CT Central High School away-team-logo 55-40
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Deubrook Area 3:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 58-34 DSU Girls Classic
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Huron 3:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 53-49
away-team-logo Deuel vs. away-team-logo Castlewood 3:15 PM CT Deuel High School away-team-logo 66-33 Doubleheader
away-team-logo Potter County vs. away-team-logo Strasburg/Zeeland, ND 3:30 PM CT Hoven High School away-team-logo 60-22 Doubleheader @ Hoven
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Tiospa Zina 3:30 PM CT Mobridge High School away-team-logo 68-23 Double Header
away-team-logo Groton Area vs. away-team-logo Platte-Geddes 3:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 43-27 Redfield Classic
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Unity Christian, IA 3:30 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 65-62
away-team-logo Pierre T.F. Riggs vs. away-team-logo Sioux Falls Washington 4:00 PM CT T.F. Riggs High School away-team-logo 65-58
away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte vs. away-team-logo Chamberlain 4:00 PM MT Cheyenne - Eagle Butte School away-team-logo 78-18 Double Header
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Howard 4:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 49-48 DSU Girls Classic
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Dupree 5:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 54-48 Redfield Holiday Classic
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo Wall 5:00 PM MT Warrior Center away-team-logo 54-24 2 PM - Girls JV Start - 3:30 PM Boys JV Start - 5:00 PM - Girls Varsity Start
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Waubay/Summit 5:15 PM CT Rutland School away-team-logo 62-60 JV at 4:00 PM.
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo Custer 6:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 55-47 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Lakota Tech 6:00 PM CT Dakota State University away-team-logo 74-66 DSU Girls Classic
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Wagner 6:30 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 51-38 GBB/BBB DH
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Winner 6:30 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 54-33
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Sully Buttes 6:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 49-39 Redfield Classic TBD
away-team-logo West Central vs. away-team-logo White River 7:30 PM CT Corn Palace away-team-logo 59-34 Sacred Hoops Classic
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Crofton, NE 7:30 PM CT Dakota State University away-team-logo 43-42 DSU Girls Classic
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 8:00 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 68-54 Redfield Classic
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Irene-Wakonda 9:00 AM CT Dakota State University away-team-logo 46-28 DSU Girls Classic