Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Castlewood 4:00 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 55-35 Doubleheader starting at 4:00
away-team-logo Mitchell Christian vs. away-team-logo Andes Central/Dakota Christian 4:00 PM CT Mitchell Christian School away-team-logo 61-25 JV, Varsity double header
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Hanson 4:00 PM CT Parker High School away-team-logo 61-22 Pink Night
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Miller 4:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 41-23 Doubleheader
away-team-logo McIntosh vs. away-team-logo Bison 4:00 PM MT McIntosh away-team-logo 48-12 Double header - JV Girls, JV Boys, Varsity Girls, Varsity Boys
away-team-logo Lemmon vs. away-team-logo Flasher, ND 5:00 PM Flasher away-team-logo 61-50 Postponed: JV/V
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo Sundance, WY 5:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 49-17 JV/V, JV starts at 5:00
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Wakpala 5:30 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 61-39
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Deuel 5:30 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 33-30 Doubleheader - JV Girls - 4, JV Boys - 4, V Girls - 5:30, V Boys - 7:00
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Crow Creek 5:30 PM CT Mobridge High School away-team-logo 68-59 Double Header
away-team-logo McLaughlin vs. away-team-logo Chamberlain 5:45 PM MT McLaughlin High School away-team-logo 65-20 4:00 JV game start time
away-team-logo Akron-Westfield, IA vs. away-team-logo Alcester-Hudson 6:00 PM away-team-logo 67-33
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Deubrook Area 6:00 PM CT Estelline High School away-team-logo 58-32
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Vermillion 6:00 PM CT Lennox High School away-team-logo 53-34 DH
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 6:00 PM CT Webster Armory away-team-logo 51-44 JV Starts at 6. Schedule Rolls
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Scotland 6:15 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 48-37 DH- JV Games at 5:00 PM
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Irene-Wakonda 6:15 PM CT Centerville School away-team-logo 53-52 5 pm JV Girls Double Header
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo McCook Central/Montrose 6:15 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 50-33
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Gayville-Volin 6:15 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 50-25
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Parkston 6:15 PM CT Wagner High School away-team-logo 69-41
away-team-logo Chester Area vs. away-team-logo Baltic 6:30 PM CT Baltic High School away-team-logo 68-66 DH; jv starts at 4pm
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Tri-Valley 6:30 PM CT Beresford High School away-team-logo 58-57 DH
away-team-logo Burke vs. away-team-logo Colome 6:30 PM CT Burke High School away-team-logo 62-22
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 6:30 PM CT Frederick Area School District away-team-logo 50-41 JV Girls begins at 4:00 (Doubleheader)
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Milbank 6:30 PM CT Hamlin School away-team-logo 65-33
away-team-logo Northwestern vs. away-team-logo Ipswich 6:30 PM CT Northwestern High School away-team-logo 49-35
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Lyman 6:30 PM CT Parkview Auditorium away-team-logo 52-34 JV Starts at 6:30, Varsity to follow
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Platte-Geddes 6:30 PM CT Plankinton away-team-logo 46-33
away-team-logo Winner vs. away-team-logo Corsica-Stickney 6:30 PM CT Winner High School away-team-logo 53-40
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo Sturgis Brown 6:30 PM MT Central High School away-team-logo 55-39 JV 3:30 PM, Sophomore 5:00 PM, 9th A 8:00 PM
away-team-logo Aberdeen Central vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Central High School away-team-logo 50-40
away-team-logo Wilmot vs. away-team-logo Wyndmere/Lidgerwood, ND 7:00 PM CT Lidgerwood,ND away-team-logo 55-34
away-team-logo Sioux Falls Lincoln vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 7:00 PM CT Sioux Falls Lincoln High School away-team-logo 47-35
away-team-logo Sioux Falls Washington vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 7:00 PM CT Washington High School away-team-logo 66-38
away-team-logo Watertown vs. away-team-logo Yankton 7:00 PM CT Watertown Civic Arena away-team-logo 55-52
away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 7:15 PM CT Oldham-Ramona School away-team-logo 48-32 JH at 5:00 PM. JV at 6:00 PM. Parents/Senior Night
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Lake Preston 7:30 PM CT De Smet High School away-team-logo 50-15 GJV 6:15 pm, GV to follow
away-team-logo Elkton-Lake Benton vs. away-team-logo Arlington 7:30 PM CT Elkton High School away-team-logo 62-33
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Tea Area 7:30 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 55-48
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Crofton, NE 7:30 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 61-59
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Kimball/White Lake 7:45 PM CT White Lake School away-team-logo 54-50 JV 6:30PM