Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Sully Buttes 3:00 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 54-41 Double Header-Family Night
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 3:30 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 46-8 281 Conference Tournament
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo James Valley Christian 3:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 46-29 281 Tournament (Semifinals)
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Faulkton Area 4:00 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 41-37
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Hamlin 4:00 PM CT De Smet High School away-team-logo 74-47 GJV 4pm, BJV 5pm, GV 6:15pm, BV to follow
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Ipswich 4:00 PM CT Edmunds Central High School away-team-logo 44-41 Doubleheader
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Deuel 4:00 PM CT Flandreau High School away-team-logo 58-19 4:00 pm start = JV GBB - JV BBB - GBB - BBB = rolling schedule
away-team-logo Marty vs. away-team-logo Omaha Nation, NE 4:00 PM CT Marty Indian School away-team-logo 65-57 Doubleheader vs. Omaha Nation Girls JV at 4 PM
away-team-logo Waubay/Summit vs. away-team-logo Milbank 4:00 PM CT Summit School Gym away-team-logo 59-25
away-team-logo Dupree vs. away-team-logo Takini 4:00 PM MT Dupree High School
PPD

Postponed: JV Double Header

away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte vs. away-team-logo Todd County 4:30 PM MT Cheyenne - Eagle Butte School away-team-logo 65-29 Double Header - Varsity Girls & Varsity Boys
away-team-logo Cody-Kilgore, NE vs. away-team-logo Kadoka Area 5:00 PM MT Cody, NE away-team-logo 62-20
away-team-logo Bison vs. away-team-logo Mott-Regent, ND 5:30 PM Mott armory away-team-logo 51-37 JV/Varsity
away-team-logo Sioux Falls Washington vs. away-team-logo Marshall, MN 5:30 PM CT Washington High School away-team-logo 64-58
away-team-logo Crazy Horse vs. away-team-logo Bennett County 5:30 PM MT Crazy Horse School
CXL

away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Little Wound 5:30 PM MT New Underwood School District away-team-logo 39-34 Girls Varsity Start Time Listed
away-team-logo Leola/Frederick Area vs. away-team-logo Ellendale, ND 6:00 PM CT away-team-logo 41-36 JV Girls and Boys both play at 4:30 (Doubleheader)
away-team-logo Alcester-Hudson vs. away-team-logo Deubrook Area 6:00 PM CT Alcester-Hudson School District away-team-logo 56-32 Doubleheader
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 6:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 56-37 Doubleheader
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Florence/Henry 6:00 PM CT Henry Elementary High School away-team-logo 67-32
away-team-logo Lower Brule vs. away-team-logo Philip 6:00 PM CT Lower Brule High School away-team-logo 45-44
away-team-logo Hill City vs. away-team-logo Belle Fourche 6:00 PM MT Hill City Gym away-team-logo 58-50 C@3/JV@4:30
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Viborg-Hurley 6:15 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 58-23 JV Games at 5:00 PM
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Baltic 6:15 PM CT Baltic High School away-team-logo 61-50
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Centerville 6:15 PM CT Freeman High School away-team-logo 47-33 5 pm JV Girls Double Header
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 6:15 PM CT Garretson High School away-team-logo 50-32
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Howard 6:15 PM CT Hanson High School away-team-logo 53-37 DH
away-team-logo Parker vs. away-team-logo Lennox 6:15 PM CT Parker High School away-team-logo 47-16 JV-6:15pm/V-7:30pm
away-team-logo Tri-State, ND vs. away-team-logo Wilmot 6:15 PM CT Rosholt High School away-team-logo 54-29
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo O'Neill, NE 6:15 PM CT Wagner High School away-team-logo 61-14
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo Kimball/White Lake 6:30 PM CT Bridgewater-Emery High School away-team-logo 59-48
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Andes Central/Dakota Christian 6:30 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 61-37 GBB/BBB DH GBB 6:30 JVs at 5:15
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo Highmore-Harrold 6:30 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 58-36 281 Tourney at JVC
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo White River 6:30 PM CT Lyman High School away-team-logo 65-28 JV Starts at 6:30, Varsity to follow
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 6:30 PM CT Miller Armory away-team-logo 52-31 Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 6:30 PM CT Mount Vernon away-team-logo 55-23 Doubleheader: JV Girls-4:00; JV Boys-5:15
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Burke 6:30 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 52-35
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Irene-Wakonda 6:30 PM CT Scotland High School away-team-logo 47-42 DH, JV begins at 5:15
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Chester Area 6:30 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 86-53 DH; jv starts at 4pm
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Beresford 6:30 PM CT Tea Area High School away-team-logo 55-25
away-team-logo Tiospa Zina vs. away-team-logo Britton-Hecla 6:30 PM CT Tiospa Zina Tribal School away-team-logo 45-42 Doubleheader - JV Girls - 4, JV Boys - 5:15, V Girls - 6:30, V Boys - 8:00
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 6:30 PM CT Vermillion High School away-team-logo 43-41 DH
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Wessington Springs 6:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 57-39 281 Conference Tournament
away-team-logo Huron vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 55-37 JV 4:00 pm; 9th 5:15 pm
away-team-logo O'Gorman vs. away-team-logo Aberdeen Central 7:00 PM CT O'Gorman High School away-team-logo 78-40 JV 4:00, Soph 5:30, 9th 4:00
away-team-logo Sioux Falls Jefferson vs. away-team-logo Yankton 7:00 PM CT Sioux Falls Jefferson High School away-team-logo 46-42
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 7:00 PM MT Douglas High School away-team-logo 55-14 JV 4:00 / C team 5:30
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Custer 7:00 PM MT Wall High School away-team-logo 46-39 JV - 5:30 / V - 7:00
away-team-logo Arlington vs. away-team-logo Colman-Egan 7:15 PM CT Arlington High School away-team-logo 42-40
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Dell Rapids 7:30 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 73-23 C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Gregory 7:45 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 55-44 6:30 JV start time