Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Highmore-Harrold 12:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 42-34 281 Conference Tournament
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Wessington Springs 3:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 38-31 281 Conference Tournament
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Waubay/Summit 4:00 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 52-25
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Parker 4:00 PM CT Canton High School away-team-logo 56-26
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Mitchell Christian 4:00 PM CT Tripp-Delmont School District 33-5 away-team-logo 49-35 DH
away-team-logo Takini vs. away-team-logo Oelrichs 4:30 PM MT
CXL

Double Header

away-team-logo Little Wound vs. away-team-logo Crow Creek 4:30 PM MT Little Wound School away-team-logo 57-48 Varsity Only
away-team-logo Bon Homme vs. away-team-logo Parkston 5:00 PM CT Bon Homme High School away-team-logo 60-45
away-team-logo Standing Rock, ND vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 6:00 PM Ft. Yates ND away-team-logo 53-51
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo De Smet 6:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 48-45
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Miller 6:00 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 57-48 Double Header
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Groton Area 6:00 PM CT Clark High School away-team-logo 50-44
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Florence/Henry 6:00 PM CT Estelline High School away-team-logo 44-39
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 6:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 44-31 281 Tournament (Championship)
away-team-logo Marty vs. away-team-logo Santee, NE 6:00 PM CT Marty Indian School away-team-logo 68-41 3:00 PM JV
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo McLaughlin 6:00 PM CT Mobridge High School away-team-logo 73-21 6:00 JV followed by Varsity on a rolling schedule.
away-team-logo Edgemont vs. away-team-logo Sioux County, NE 6:00 PM MT Chadron State College away-team-logo 56-33 Panhandle Conference Tournament
away-team-logo Custer vs. away-team-logo Newell 6:00 PM MT Custer Armory away-team-logo 63-31 JV - 4:30 / V - 6:00
away-team-logo Dupree vs. away-team-logo Lemmon 6:00 PM MT Dupree High School away-team-logo 61-57 Little Moreau Conference Tournament
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Tiospaye Topa 6:00 PM MT Faith Community Center away-team-logo 78-35 Little Moreau Conference Tournament
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo McIntosh 6:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 52-7 Little Moreau Conference Tournament
away-team-logo Philip vs. away-team-logo Wall 6:00 PM MT Philip Schools away-team-logo 55-42 JV-6:00
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Bison 6:00 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 65-51 Little Moreau Conference Tournament
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo Todd County 6:00 PM MT Warrior Center away-team-logo 72-35 4:30 PM - JV Start
away-team-logo Arlington vs. away-team-logo Lake Preston 6:15 PM CT Arlington High School away-team-logo 70-29 Double Header
away-team-logo Irene-Wakonda vs. away-team-logo Alcester-Hudson 6:15 PM CT Irene-Wakonda High School away-team-logo 49-29
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Avon 6:30 PM CT Andes Central High School away-team-logo 36-33 JV 4:00 PM
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo Howard 6:30 PM CT Bridgewater-Emery High School away-team-logo 47-45 DBHD
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Ethan 6:30 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 76-50 GBB/BBB DH GBB 6:30
away-team-logo Elk Point-Jefferson vs. away-team-logo Akron-Westfield, IA 6:30 PM CT Elk Point-Jefferson High School away-team-logo 55-46 DH
away-team-logo Ipswich vs. away-team-logo Faulkton Area 6:30 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 54-27
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Stanley County 6:30 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 60-33
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Tiospa Zina 6:30 PM CT Warner High School away-team-logo 55-30
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Lennox 6:30 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 51-15 Double Header
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 7:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 63-52
away-team-logo O'Gorman vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT O'Gorman High School away-team-logo 63-40 JV 4:00, Soph 5:30, 9th 4:00
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 7:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 47-44
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Hill City 7:00 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 61-57
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 7:30 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 51-41
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 7:30 PM CT Webster Armory away-team-logo 63-25 C Game starts at 5:00 we will have a rolling schedule
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Douglas 7:30 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 60-29 4:30 C / 6:00 JV / 7:30 Var
away-team-logo White River vs. away-team-logo Gregory 7:45 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 48-47 JV 6:30PM
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo Sunshine Bible Academy 9:00 AM CT Huron Arena away-team-logo 45-27 281 Conference Tournament