Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Northwestern 4:00 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 55-33 doubleheader
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Wagner 4:00 PM CT Andes Central High School away-team-logo 74-46 JV 4:00 PM
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Iroquois/Doland 4:00 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 54-28 4:00 JVG / 5:15 JVB / 6:30 Varsity Girls / 7:45 Varsity Boys
away-team-logo Lower Brule vs. away-team-logo Wessington Springs 4:00 PM CT Lower Brule High School away-team-logo 57-52 Doubleheader
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Philip 4:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 53-18
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Takini 4:00 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 95-28 Double Header
away-team-logo White River vs. away-team-logo Wall 4:30 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 56-47 4:30 pm (central) JV boys, JV girls, Varsity boys, Varsity girls doubleheader
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Alcester-Hudson 5:00 PM CT Freeman High School away-team-logo 48-41 DH
away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte vs. away-team-logo Crow Creek 5:00 PM MT Cheyenne - Eagle Butte School away-team-logo 60-41 Varsity Games Only: 5:00 Girls Varsity followed by Boys Varsity
away-team-logo Deuel vs. away-team-logo Tiospa Zina 6:00 PM CT Deuel High School away-team-logo 44-31 Game
away-team-logo Sisseton vs. away-team-logo Webster Area 6:00 PM CT Sisseton High School away-team-logo 78-53
away-team-logo Custer vs. away-team-logo Hot Springs 6:00 PM MT Custer Armory away-team-logo 49-35 C - 3:00 / JV - 4:30 / V - 6:00
away-team-logo Hill City vs. away-team-logo Newell 6:00 PM MT Hill City Gym away-team-logo 54-24 JV@3
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Bon Homme 6:15 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 56-41
away-team-logo Flandreau Indian vs. away-team-logo Centerville 6:15 PM CT Flandreau Indian School away-team-logo 67-9 No JV Girls
away-team-logo Freeman Academy/Marion vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 6:15 PM CT Freeman Academy away-team-logo 46-32
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Garretson 6:15 PM CT Montrose School District away-team-logo 59-58
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Hanson 6:15 PM CT Mount Vernon away-team-logo 51-38 DH
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 6:30 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 53-25 Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 6:30 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 58-38
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Tri-Valley 6:30 PM CT Dell Rapids High School away-team-logo 63-46 DH
away-team-logo Faulkton Area vs. away-team-logo Groton Area 6:30 PM CT Faulkton School District 24-2 away-team-logo 49-18
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Mitchell Christian 6:30 PM CT Howard High School away-team-logo 68-26 Double Header
away-team-logo Jones County vs. away-team-logo New Underwood 6:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 53-35
away-team-logo Lyman vs. away-team-logo Highmore-Harrold 6:30 PM CT Lyman High School away-team-logo 58-53 JV Starts at 6:30, Varsity to follow (Parents Night)
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Ipswich 6:30 PM CT Miller Armory away-team-logo 46-19 Doubleheader
away-team-logo Scotland vs. away-team-logo Platte-Geddes 6:30 PM CT Scotland High School away-team-logo 37-35
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 6:30 PM CT Warner High School away-team-logo 52-24 JV Girls begins at 4:00 (Doubleheader)
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Sturgis Brown 6:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 50-46 JV - 3:30; C - 5:00
away-team-logo Brookings vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT Brookings High School away-team-logo 60-45
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 7:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 51-48
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 7:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 57-27
away-team-logo Canton vs. away-team-logo Menno 7:15 PM CT Canton High School away-team-logo 54-42
away-team-logo Baltic vs. away-team-logo Lennox 7:30 PM CT Baltic High School away-team-logo 40-28
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Hamlin 7:30 PM CT Redfield Jr-Sr High School away-team-logo 60-29 JV-6:00 and Varsity to follow
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Vermillion 7:30 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 46-33
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Bison 7:30 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 54-40 Postponed