Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Wessington Springs 1:00 PM CT Armour High School away-team-logo 49-31 DH
away-team-logo Great Plains Lutheran vs. away-team-logo Arlington 1:00 PM CT Great Plains Lutheran HS away-team-logo 57-23 Parents Night
away-team-logo Wilmot vs. away-team-logo Langford Area 1:00 PM CT Wilmot High School away-team-logo 39-34 Double Header
away-team-logo Winner vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 1:00 PM CT Winner High School away-team-logo 80-30 Double Header
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Custer 1:00 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 55-44 10:00 C / 11:30 JV / 1:00 Var
away-team-logo Deuel vs. away-team-logo Madison 1:15 PM CT Madison High School/Middle School Gymnasiums away-team-logo 47-39 NEC/DAK XII Conference Clash - Auxiliary Gym
away-team-logo Rapid City Central vs. away-team-logo O'Gorman 1:30 PM MT Central High School away-team-logo 70-47 JV 10:30 AM, Sophomore 12:00 PM, 9th A 3:00 PM
away-team-logo Rapid City Stevens vs. away-team-logo Brandon Valley 1:30 PM MT Rapid City Stevens away-team-logo 44-36 JV/9A @ 10:30am, Soph @ 12pm, 9B @ 3pm
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Milbank 11:00 AM CT Madison High School away-team-logo 45-29 Dak XII vs NEC Clash
away-team-logo Dell Rapids vs. away-team-logo Tiospa Zina 11:45 AM CT Madison High School Gym away-team-logo 65-52 DAK XII - NEC Clash
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Jones County 12:30 PM CT Highmore High School away-team-logo 54-25 Highmore-Harrold Classic
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Groton Area 12:30 PM CT Madison High School away-team-logo 56-21 Conference Tourney
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 2:00 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 53-48 Doubleheader Varsity Only
away-team-logo James Valley Christian vs. away-team-logo Estelline/Hendricks 2:00 PM CT James Valley Christian School away-team-logo 41-34 1:00 JH / 2:15 JV / 3:30 Varsity Girls / 5:00 Varsity Boys
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Sisseton 2:00 PM CT Madison High School away-team-logo 52-43
away-team-logo White River vs. away-team-logo New Underwood 2:00 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 53-39
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Brookings 2:00 PM MT Douglas High School away-team-logo 53-38 JV 11:00 / C team 12:30
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Crow Creek 2:00 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 70-52 Double header C 2:00;
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Canistota 2:15 PM CT Gayville-Volin High School away-team-logo 42-35
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Avon 2:30 PM CT Wagner High School away-team-logo 62-49
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 2:30 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 40-29 Doubleheader (JVG 12:00 / JVB 1:00 / VG 2:30 / VB 4:00)
away-team-logo Webster Area vs. away-team-logo Canton 2:45 PM CT Madison High School/Middle School Gymnasiums away-team-logo 63-27 NEC/Dak XII Clash
away-team-logo Wakpala vs. away-team-logo Crazy Horse 3:00 PM MT Wakpala away-team-logo 104-13
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Irene-Wakonda 3:15 PM CT Irene-Wakonda High School away-team-logo 35-21 DH game
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Florence/Henry 3:15 PM CT Warner High School away-team-logo 60-23
away-team-logo Colome vs. away-team-logo Centerville 3:30 PM CT Colome School District away-team-logo 71-38 Double Header JV - 1:00
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 3:30 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 47-21
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Sioux Falls Christian 3:30 PM CT Madison away-team-logo 53-44 NEC/ Dak 12 Clash
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Platte-Geddes 3:30 PM CT Miller Armory away-team-logo 37-31 Doubleheader
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 4:15 PM CT Madison High School away-team-logo 37-21 Dak 12/NEC
away-team-logo Huron vs. away-team-logo Sioux Falls Jefferson 4:30 PM CT Huron Arena away-team-logo 56-55 JV 2:00 pm; 9th 3:15 pm Huron Middle School
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Hot Springs 4:30 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 39-33 C at 2:00, JV at 3:00, Varsity at 4:30
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Dakota Valley 5:00 PM CT Madison High School away-team-logo 58-44 Conference Clash
away-team-logo Clark/Willow Lake vs. away-team-logo Tri-Valley 5:45 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 65-50 DAK XII - NEC "Clash"
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Deubrook Area 6:00 PM CT Hitchcock away-team-logo 64-34 Double Header
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo Spearfish 6:00 PM MT Red Cloud Indian School away-team-logo 68-45 JV- 3:00, V- 6:00
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Alcester-Hudson 6:30 PM CT Beresford High School away-team-logo 46-44 DH
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo Philip 6:30 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 53-34 AC Classic
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo West Central 6:30 PM CT Madison High School/Middle School Gymnasiums away-team-logo 55-52 Dak 12 NEC Clash
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo Hay Springs, NE 6:30 PM MT Warrior Center away-team-logo 57-46 2 PM - Girls JV Start - 3:30 PM Boys JV Start - 5:00 PM - Girls Varsity Start
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Lower Brule 9:30 AM CT Highmore High School away-team-logo 67-44 Highmore Classic