Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Newell vs. away-team-logo Dupree 3:00 PM MT Newell - Austin Auditorium away-team-logo 47-28 Double Header JVG-JVB-VG-VB
away-team-logo Tiospaye Topa vs. away-team-logo Crazy Horse 3:00 PM MT Tiospaye Topa School away-team-logo 67-11 Girls & Boys Double Header
away-team-logo Andes Central/Dakota Christian vs. away-team-logo Kimball/White Lake 4:00 PM CT Dakota Christian School away-team-logo 37-29 Double Header JV 4:00 PM
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Hamlin 4:00 PM CT Florence School District 14-1 away-team-logo 47-44 Doubleheader
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Langford Area 5:00 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 43-32 GBB/BBB DH JVs 5:00 Girls Varstiy 6:30 Varstiy boys 8:00
away-team-logo Tripp-Delmont/Armour vs. away-team-logo Ethan 5:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 58-30 DH, both JV's @ 5:15
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo Hulett, WY 5:00 PM MT Harding County School Gymnasium away-team-logo 61-23 JV/V, JV starts at 5:00
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo Todd County 5:00 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 75-52 JV 5:00; Varsity 6:30
away-team-logo McIntosh vs. away-team-logo Non-Varsity Opponent 5:30 PM MT Armory vs. Lemmon JV
away-team-logo New Underwood vs. away-team-logo Belle Fourche 5:30 PM MT New Underwood School District away-team-logo 40-29
away-team-logo Menno vs. away-team-logo Freeman Academy/Marion 5:45 PM CT Menno Public School away-team-logo 55-31 DH game; Senior Night for GBB, BBB, and Pep Band
away-team-logo Brandon Valley vs. away-team-logo Spearfish 6:00 PM CT Brandon Valley High School away-team-logo 45-35 JV/FR @ 3:30; SO @ 4:45; Doubleheader
away-team-logo Canistota vs. away-team-logo Irene-Wakonda 6:00 PM CT Canistota School District 43-1 away-team-logo 70-38
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Estelline/Hendricks 6:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 51-31
away-team-logo Deubrook Area vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 6:00 PM CT Deubrook Area High School away-team-logo 51-32 Doubleheader
away-team-logo Sisseton vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 6:00 PM CT Sisseton High School away-team-logo 80-56
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Tea Area 6:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 57-45 Double Header
away-team-logo Lead-Deadwood vs. away-team-logo Custer 6:00 PM MT Lead-Deadwood High School away-team-logo 58-35 C - 3:00 / JV - 4:30 / V - 6:00
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 6:15 PM CT De Smet High School away-team-logo 65-61 GJV 6:15 pm, GV to follow
away-team-logo Gayville-Volin vs. away-team-logo Freeman 6:15 PM CT Gayville-Volin High School away-team-logo 55-28
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Viborg-Hurley 6:15 PM CT Howard High School away-team-logo 47-39 DBHD
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Aberdeen Roncalli 6:30 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 58-37 Doubleheader 4:00 JV Girls 5:00 JV Boys 6:30 Girls Varsity 8:00 Boys Varsity
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Northwestern 6:30 PM CT Herreid Independent School District away-team-logo 57-48
away-team-logo Potter County vs. away-team-logo Ipswich 6:30 PM CT Ipswich Public School District away-team-logo 54-25 Doubleheader
away-team-logo Jones County vs. away-team-logo Lyman 6:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 49-35 JV Starts at 6:30, Varsity to follow (Jones County Parent's Night)
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Parkston 6:30 PM CT Mount Vernon away-team-logo 53-42
away-team-logo Stanley County vs. away-team-logo Mobridge-Pollock 6:30 PM CT Parkview Auditorium away-team-logo 64-45
away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket vs. away-team-logo Mitchell Christian 6:30 PM CT Sanborn Central High School away-team-logo 60-33 Double Header
away-team-logo Sioux Valley vs. away-team-logo Garretson 6:30 PM CT Sioux Valley Public School away-team-logo 45-44 DH
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo Faulkton Area 6:30 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 62-37 Doubleheader
away-team-logo Hitchcock-Tulare vs. away-team-logo Wolsey-Wessington 6:30 PM CT Tulare away-team-logo 59-30 Double Header (JVG 4:00 / JVB 5:15 / VG 6:30 / VB 8:00)
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo Red Cloud 6:30 PM MT Sturgis Brown High School away-team-logo 67-25 JV- 3:30, C- 5:00, V- 6:30
away-team-logo Sioux Falls Roosevelt vs. away-team-logo Sioux Falls Lincoln 7:00 PM CT Roosevelt High School away-team-logo 45-33 JV/9-A 4:00pm; Soph 5:30pm.
away-team-logo Chamberlain vs. away-team-logo Hanson 7:30 PM CT Chamberlain Armory away-team-logo 52-34 6:15 JV start time
away-team-logo McCook Central/Montrose vs. away-team-logo Madison 7:30 PM CT McCook Central School District away-team-logo 62-42 C-B-A: 'C' game starts at 5:00 pm - rolling schedule.
away-team-logo Bennett County vs. away-team-logo Kadoka Area 7:30 PM MT Warrior Center away-team-logo 54-38 6 PM - JV Start
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Burke 7:45 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 48-42 JV 6:30PM
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Highmore-Harrold 7:45 PM CT Sunshine Bible Academy High School away-team-logo 43-39 Senior Night
away-team-logo North Central vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 8:00 PM CT Eureka High School away-team-logo 36-20 JV Game begins at 6:30