Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Flandreau Indian 5:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 71-26 Class A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Estelline/Hendricks vs. away-team-logo Arlington 6:00 PM CT Arlington High School away-team-logo 39-25 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Avon vs. away-team-logo Marty 6:00 PM CT Avon Main Gymnasium away-team-logo 72-29 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Hitchcock-Tulare 6:00 PM CT Castlewood Schools away-team-logo 60-26 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Menno 6:00 PM CT Centerville School away-team-logo 35-23 Class B - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Canistota 6:00 PM CT Colman-Egan Area School away-team-logo 59-25 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Mitchell vs. away-team-logo Brandon Valley 6:00 PM CT Corn Palace away-team-logo 56-18
away-team-logo Iroquois/Doland vs. away-team-logo De Smet 6:00 PM CT De Smet High School away-team-logo 81-50 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Chester Area 6:00 PM CT Ethan High School away-team-logo 69-39 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Gayville-Volin 6:00 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 56-39 Class B - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Wolsey-Wessington vs. away-team-logo James Valley Christian 6:00 PM CT Wolsey-Wessington School District away-team-logo 49-44 Class B - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Kadoka Area vs. away-team-logo Edgemont 6:00 PM MT Kadoka Area High School away-team-logo 51-39 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Lyman 6:00 PM MT Wall High School away-team-logo 58-45 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Jones County vs. away-team-logo Philip 6:30 PM CT Jones County Harrold Thune Auditorium away-team-logo 58-44 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo White River vs. away-team-logo New Underwood 6:30 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 60-31 Class B - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Sturgis Brown vs. away-team-logo Douglas 6:30 PM MT Sturgis Brown High School away-team-logo 56-33
away-team-logo Aberdeen Roncalli vs. away-team-logo Wilmot 7:00 PM CT Aberdeen Catholic Schools away-team-logo 60-27 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Bridgewater-Emery vs. away-team-logo Oldham-Ramona/Rutland 7:00 PM CT Bridgewater-Emery High School away-team-logo 59-47 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Corsica-Stickney vs. away-team-logo Kimball/White Lake 7:00 PM CT Corsica-Stickney High School away-team-logo 66-28 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Parker 7:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 56-30 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Elkton-Lake Benton 7:00 PM CT Flandreau High School away-team-logo 67-32 Class A - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Garretson vs. away-team-logo Madison 7:00 PM CT Garretson High School away-team-logo 52-21 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Hanson vs. away-team-logo Sanborn Central/Woonsocket 7:00 PM CT Hanson High School away-team-logo 68-39 Class A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Harrisburg vs. away-team-logo Watertown 7:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 53-50
away-team-logo Howard vs. away-team-logo Dell Rapids St. Mary 7:00 PM CT Howard High School away-team-logo 60-46 Class B - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Lennox vs. away-team-logo Canton 7:00 PM CT Lennox High School away-team-logo 50-45 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Mount Vernon/Plankinton vs. away-team-logo Andes Central/Dakota Christian 7:00 PM CT Mount Vernon away-team-logo 57-48 Class A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Bon Homme 7:00 PM CT Parkston School District 33-3 away-team-logo 45-42 Class A - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Baltic 7:00 PM CT Sioux Falls Christian School away-team-logo 71-40 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Sioux Falls Jefferson vs. away-team-logo Pierre T.F. Riggs 7:00 PM CT Sioux Falls Jefferson High School away-team-logo 43-40
away-team-logo Tea Area vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 7:00 PM CT Tea Area High School away-team-logo 45-42 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo Tri-Valley vs. away-team-logo McCook Central/Montrose 7:00 PM CT Tri-Valley High School away-team-logo 55-52 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Beresford vs. away-team-logo Vermillion 7:00 PM CT Vermillion High School away-team-logo 52-29 Class A - Region 4 Quarterfinal
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Dell Rapids 7:00 PM CT West Central High School - Colosseum away-team-logo 69-16 Class A - Region 3 Quarterfinal
away-team-logo Yankton vs. away-team-logo Brookings 7:00 PM CT Yankton High School away-team-logo 61-51
away-team-logo Freeman vs. away-team-logo Scotland 7:30 PM CT Centerville School away-team-logo 38-31 Class B - Region 5 Quarterfinal
away-team-logo Irene-Wakonda vs. away-team-logo Alcester-Hudson 7:30 PM CT Viborg-Hurley Middle School away-team-logo 53-30 Class B - Region 5 Quarterfinal