Basketball 2021-22
Event Time Location Result
away-team-logo Dupree vs. away-team-logo Chamberlain 5:30 PM CT Dupree High School away-team-logo 63-48 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Faith vs. away-team-logo Tiospaye Topa 5:30 PM MT Faith Community Center away-team-logo 83-23 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Timber Lake vs. away-team-logo Bison 5:30 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 52-48 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Todd County vs. away-team-logo Bennett County 6:00 PM CT 118 E Denver Dr away-team-logo 67-43 Class A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Florence/Henry vs. away-team-logo Tiospa Zina 6:00 PM CT Florence School District 14-1 away-team-logo 70-28 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Castlewood vs. away-team-logo Arlington 6:00 PM CT Huron Arena away-team-logo 59-43 Class B - Region 3 Semifinal
away-team-logo Colman-Egan vs. away-team-logo Howard 6:00 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 61-56 Class B - Region 4 Semifinal
away-team-logo Centerville vs. away-team-logo Freeman 6:00 PM CT Scotland High School away-team-logo 52-50 Class B - Region 5 Semifinal
away-team-logo Sisseton vs. away-team-logo Clark/Willow Lake 6:00 PM CT Sisseton High School away-team-logo 69-49 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Winner vs. away-team-logo Stanley County 6:00 PM CT Winner High School away-team-logo 58-27 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Belle Fourche vs. away-team-logo Lead-Deadwood 6:00 PM MT Belle Fourche High School away-team-logo 52-18 Class A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Pine Ridge vs. away-team-logo St. Francis Indian 6:00 PM MT Pine Ridge High School Gymnasium away-team-logo 65-54 Class A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Red Cloud vs. away-team-logo Little Wound 6:00 PM MT Red Cloud Indian School away-team-logo 82-20 Class A - Region 7 Quarterfinal
away-team-logo Wall vs. away-team-logo Kadoka Area 6:00 PM MT Wall High School away-team-logo 68-49 Class B - Region 7 Semifinal
away-team-logo West Central vs. away-team-logo Tri-Valley 6:30 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 68-39 Class A - Region 3 Semifinal
away-team-logo Douglas vs. away-team-logo Spearfish 6:30 PM MT Douglas High School away-team-logo 60-39
away-team-logo Aberdeen Christian vs. away-team-logo Leola/Frederick Area 7:00 PM CT Aberdeen Christian School away-team-logo 50-18 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Britton-Hecla vs. away-team-logo Waubay/Summit 7:00 PM CT Britton-Hecla Arena away-team-logo 43-42 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Dakota Valley vs. away-team-logo Lennox 7:00 PM CT Dakota Valley High School away-team-logo 62-44 Class A - Region 4 Semifinal
away-team-logo Flandreau vs. away-team-logo Deubrook Area 7:00 PM CT Flandreau High School away-team-logo 50-42 Class A - Region 2 Semifinal
away-team-logo Gregory vs. away-team-logo Wessington Springs 7:00 PM CT Gregory Memorial Auditorium away-team-logo 50-38 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Hamlin vs. away-team-logo Sioux Valley 7:00 PM CT Hamlin School away-team-logo 55-32 Class A - Region 2 Semifinal
away-team-logo Herreid/Selby Area vs. away-team-logo Potter County 7:00 PM CT Herreid Independent School District away-team-logo 58-41 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Highmore-Harrold vs. away-team-logo Lower Brule 7:00 PM CT Hyde County Memorial Auditorium away-team-logo 66-54 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Mobridge-Pollock vs. away-team-logo Cheyenne-Eagle Butte 7:00 PM CT Mobridge High School away-team-logo 79-36 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Parkston vs. away-team-logo Mount Vernon/Plankinton 7:00 PM CT Parkston School District 33-3 away-team-logo 44-25 Class A - Region 5 Semifinal
away-team-logo Platte-Geddes vs. away-team-logo Burke 7:00 PM CT Platte-Geddes Elementary and Multi-Purpose Room away-team-logo 56-48 Class B - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Miller vs. away-team-logo Faulkton Area 7:00 PM CT SBA Event Center away-team-logo 56-20 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Crow Creek vs. away-team-logo McLaughlin 7:00 PM CT Stephan away-team-logo 77-18 Class A - Region 6 Quarterfinal
away-team-logo Sully Buttes vs. away-team-logo North Central 7:00 PM CT Sully Buttes High School away-team-logo 67-43 Class B - Region 2 Quarterfinal
away-team-logo Vermillion vs. away-team-logo Elk Point-Jefferson 7:00 PM CT Vermillion High School away-team-logo 38-30 Class A - Region 4 Semifinal
away-team-logo Wagner vs. away-team-logo Hanson 7:00 PM CT Wagner High School away-team-logo 48-36 Class A - Region 5 Semifinal
away-team-logo Warner vs. away-team-logo Northwestern 7:00 PM CT Warner High School away-team-logo 56-35 Class B - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo White River vs. away-team-logo Jones County 7:00 PM CT White River Barnhart Gymnasium away-team-logo 54-42 Class B - Region 7 Semifinal
away-team-logo Harding County vs. away-team-logo Newell 7:00 PM MT Faith Community Center away-team-logo 31-30 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Hill City vs. away-team-logo Custer 7:00 PM MT Hill City Gym away-team-logo 50-46 Class A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Rapid City Christian vs. away-team-logo Hot Springs 7:00 PM MT Rapid City Christian School away-team-logo 43-24 Class A - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Wakpala vs. away-team-logo Lemmon 7:00 PM MT Timber Lake School New Gym away-team-logo 67-62 Class B - Region 8 Quarterfinal
away-team-logo Marshall, MN vs. away-team-logo Sioux Falls Roosevelt 7:15 PM CT Marshall, MN High School away-team-logo 66-46
away-team-logo Redfield vs. away-team-logo Webster Area 7:30 PM CT Florence School District 14-1 away-team-logo 34-31 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo De Smet vs. away-team-logo James Valley Christian 7:30 PM CT Huron Arena away-team-logo 69-36 Class B - Region 3 Semifinal
away-team-logo Ethan vs. away-team-logo Bridgewater-Emery 7:30 PM CT Madison High School Gym away-team-logo 58-54 Class B - Region 4 Semifinal
away-team-logo Viborg-Hurley vs. away-team-logo Irene-Wakonda 7:30 PM CT Scotland High School away-team-logo 59-46 Class B - Region 5 Semifinal
away-team-logo Groton Area vs. away-team-logo Milbank 7:30 PM CT Sisseton High School away-team-logo 40-36 Class A - Region 1 Quarterfinal
away-team-logo Sioux Falls Christian vs. away-team-logo Garretson 8:00 PM CT Harrisburg High School away-team-logo 49-32 Class A - Region 3 Semifinal