Volleyball 2021-22

Assists

1
Rainee Snyder, SOS, #4

Philip - Class B - District 7B

813
2
Sutten Eide, JRS, #9

Corsica-Stickney - Class B - District 6B

665
3
Logan Hurlbert, SRS, #5

Clark/Willow Lake - Class A - District 1A

650
4
Karlin Teigen, SRS, #3

Harding County - Class B - District 8B

643
5
Kyah Jackson, JRS, #5

Lennox - Class A - District 4A

585

Kills

1
Copper Lurz, SROH, #10

Philip - Class B - District 7B

480
2
Emily Comes, SRMH, #6

Harding County - Class B - District 8B

317
2
Mackenzie Hemmer, SROH, #1

Colman-Egan - Class B - District 4B

317
4
Peyton Ostenson, JRS/OH, #4

Edgemont - Class B - District 7B

307
5
Kate Miller, JRMH, #12

Freeman - Class B - District 5B

303

Digs

1
Emmah Mitchell, SROH/RS, #10

Clark/Willow Lake - Class A - District 1A

477
2
Madison Geditz, JRDS, #12

Ipswich - Class B - District 2B

430
3
Emma McConniel, FRL/DS, #1

Freeman Academy/Marion - Class B - District 5B

422
4
Alyn Spry, SOL, #9

Philip - Class B - District 7B

392
5
TAYLEE STROUP, SRL, #28

Stanley County - Class A - District 6A

384

Total Blocks

1
Katelyn Arnold, JRMH, #13

New Underwood - Class B - District 7B

113.0
2
Jamie Hansen, JRMH, #24

New Underwood - Class B - District 7B

104.0
3
Shay Michalski, FRMH, #17

Clark/Willow Lake - Class A - District 1A

99.0
4
Summer Seefeldt, JRRS/S, #1

Clark/Willow Lake - Class A - District 1A

80.0
5
Erin Uecker, JROH, #5

Freeman - Class B - District 5B

77.0

Block Solos

1
Shay Michalski, FRMH, #17

Clark/Willow Lake - Class A - District 1A

78
2
Hope Hoerner, SRMH, #14

North Central - Class B - District 2B

55
3
Jamie Hansen, JRMH, #24

New Underwood - Class B - District 7B

52
3
Katelyn Arnold, JRMH, #13

New Underwood - Class B - District 7B

52
5
Summer Seefeldt, JRRS/S, #1

Clark/Willow Lake - Class A - District 1A

49

Serve Aces

1
Josie Menzel, SORS, #2

Philip - Class B - District 7B

75
2
Ali Schofield, JRDS/MH, #5

Philip - Class B - District 7B

74
3
Copper Lurz, SROH, #10

Philip - Class B - District 7B

66
4
Jenna Duffek, JROH/S, #7

Bon Homme - Class A - District 5A

62
4
Brady Heltzel, FRMH/S, #6

Philip - Class B - District 7B

62

Kill Attempts

1
Mackenzie Hemmer, SROH, #1

Colman-Egan - Class B - District 4B

987
2
Copper Lurz, SROH, #10

Philip - Class B - District 7B

977
3
Emily Comes, SRMH, #6

Harding County - Class B - District 8B

954
4
Peyton Ostenson, JRS/OH, #4

Edgemont - Class B - District 7B

912
5
Hailey Larson, SROH, #2

Colman-Egan - Class B - District 4B

910

Kill Efficiency

1
Kate Miller, JRMH, #12

Freeman - Class B - District 5B

.491
2
Erin Uecker, JROH, #5

Freeman - Class B - District 5B

.478
3
Copper Lurz, SROH, #10

Philip - Class B - District 7B

.336
4
Brooke Doering, SRMH, #16

Sanborn Central/Woonsocket - Class A - District 5A

.290
5
Hailey Larson, SROH, #2

Colman-Egan - Class B - District 4B

.276

Serve Successes

1
OLIVIA CHASE, JRS, #1

Stanley County - Class A - District 6A

402
2
Brady Heltzel, FRMH/S, #6

Philip - Class B - District 7B

383
3
Ali Schofield, JRDS/MH, #5

Philip - Class B - District 7B

374
4
Jenna Duffek, JROH/S, #7

Bon Homme - Class A - District 5A

372
5
Courtney Sandal, JROH, #2

Lennox - Class A - District 4A

371

Serve Attempts

1
Brady Heltzel, FRMH/S, #6

Philip - Class B - District 7B

413
2
OLIVIA CHASE, JRS, #1

Stanley County - Class A - District 6A

412
2
Ali Schofield, JRDS/MH, #5

Philip - Class B - District 7B

412
4
Jenna Duffek, JROH/S, #7

Bon Homme - Class A - District 5A

406
5
Josie Menzel, SORS, #2

Philip - Class B - District 7B

399

Serve Efficiency

1
Erin Uecker, JROH, #5

Freeman - Class B - District 5B

99.0%
2
OLIVIA CHASE, JRS, #1

Stanley County - Class A - District 6A

97.6%
3
Ava Stoick, SRDS, #8

Mobridge-Pollock - Class A - District 6A

97.5%
4
Mara Lagge, JRDS, #10

Corsica-Stickney - Class B - District 6B

97.0%
5
Ellie Evans, JROH, #18

Sanborn Central/Woonsocket - Class A - District 5A

96.6%